17.4 C
Σάββατο, 26 Οκτωβρίου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 76-81: Θριαμβευτής στην Πόλη (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» την έδρα της Φενέρμπαχτσε με 81-76 σε μεγάλο παιχνίδι για την πέμπτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαπέτρου, Γκριγκόνις και Μήτογλου κατάφεραν να περάσουν από ένα πολύ δύσκολο γήπεδο και να επιστρέψουν στις επιτυχίες έπειτα από δύο σερί ήττες και έχουν πλέον θετικό ρεκόρ (3-2), «πιάνοντας» τους Τούρκους στη βαθμολογία.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης δεν ήταν το φαβορί όμως άντεξαν στην πίεση και πήραν μία σπουδαία νίκη, δύο ημέρες πριν το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (27/10, 20.15) για το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, από νωρίς φάνηκε ότι το ματς θα ήταν «σκληρό» με τις άμυνες να παίζουν σημαντικό ρόλο. Η ελληνική ομάδα πάντως πήρε από νωρίς το προβάδισμα αφού είχε προηγηθεί ένα γρήγορο 5-1 των Τούρκων και σιγά-σιγά προσπάθησε να ξεφύγει. Προηγήθηκε ακόμα και με οκτώ πόντους διαφορά (13-21), πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 15-21.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου κατόρθωσε να στείλει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (15-25, 12') κι έμοιαζε να ελέγχει την κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πλησίασαν, όμως το «τριφύλλι» είχε καθαρό μυαλό όποτε χρειάστηκε και διατήρησε την πρωτοπορία σταματώντας το μομέντουμ των γηπεδούχων. Στο φινάλε του ημιχρόνου μάλιστα οι παίκτες του κόουτς Αταμάν είχαν προβάδισμα έντεκα πόντων (35-46).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο κομμάτι του, με τους «πράσινους» να έχουν ως «όπλο» τη σταθερά καλή τους άμυνα και να παραμένουν διαρκώς μπροστά στο σκορ, χωρίς να επιτρέπουν στη Φενέρμπαχτσε να πλησιάσει. Παρ' όλα αυτά δεν «καθάρισαν» την υπόθεση και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 54-62 και όλα ήταν «ανοιχτά».

Στην τελευταία περίοδο η Φενέρ έβγαλε για πρώτη φορά πραγματική αντίδραση ανεβάζοντας κατακόρυφα την ενέργειά της στην άμυνα κι «έκρυψε» το καλάθι. Μάλιστα «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 16-3 σε επτά λεπτά και προηγήθηκε 70-65 έχοντας πλέον το μομέντουμ με το μέρος της. Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο 39' το σκορ ήταν 73-72 με το ντέρμπι να συνεχίζεται. Οι «πράσινοι» άντεξαν όμως στην πίεση που τους είχε επιβληθεί και με σερί 5-0 χάρη σε τρίποντο του Σλούκα και καλάθι του Λεσόρ προηγήθηκαν 77-73 με 28'' για το φινάλε και πλέον είχαν τον πρώτο λόγο. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να θριαμβεύουν με 81-76 σ' ένα μεγάλο διπλό.

Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο Κέντρικ Ναν και ο Ματίας Λεσόρ ήταν οι κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό, όμως ο καθοριστικός στη νίκη των «πράσινων» ήταν ο Κώστας Σλούκας ο οποίος «μίλησε» στα κρίσιμα και οδήγησε το «τριφύλλι» στον θρίαμβο. Για τους ηττημένους ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς λίγο έλειψε να αναδειχθεί σε MVP με 16 πόντους, αλλά δεν άλλαξε τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η αναλογία των ασίστ για λάθη έπαιξε κομβικό ρόλο, καθώς οι νικητές έδωσαν 18 τελικές πάσες για μόλις 10 σφάλματα, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν αρνητικό συντελεστή με 14 ασίστ και 15 λάθη. Κάπως έτσι δεν έπαιξε ρόλο το 41,9% που είχαν οι Τούρκοι στα τρίποντα και έπεσαν στο καναβάτσο.