22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 59-62: Τρίποντη «βόμβα» Μέικον και… τέζα (pics,vids)

Ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο και με φανταστικό τρίποντο στην εκπνοή από τον Ντάριλ Μέικον,νίκησε με 62-59 τη Φενέρ στο Sinan Erdem Dome. Ο γκαρντ των «πρασίνων» σημείωσε το σουτ με μόλις 0.5 να απομένουν στο χρονόμετρο και άφησε έτσι μια «γλυκιά» γεύση σε μια κατά τα άλλα «εφιαλτική» σεζόν για την ελληνική ομάδα. Ο Παναθηναϊκός πήγε να «χύσει την καρδάρα με το γάλα» στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε μόλις 6 πόντους και χάνοντας μία διαφορά οχτώ. Παρόλα αυτά στα τελευταία (5') της αναμέτρησης, σημείωσε ένα 14-3 σερί και πήρε το διπλό. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους και σταθερή πηγή σκοραρίσματος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σημείωσε 21 πόντους και 6 τελικές πάσες. Σημαντικός επίσης και ο Γιώργος Παπαγιάννης, με τον Έλληνα σέντερ να έχει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, Βέσελι και Χένρι έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 απέναντι στους Τούρκους φέτος και έσπασε την κατάρα 10 χρόνων χωρίς νίκη εκεί. Έφτασε τις 9 νίκες σε μία δύσκολη χρονιά, ενώ η Φενέρ τελείωσε τη σεζόν με 10-19.

Η Φενέρ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς στο (4') με 7-4. Οι «πράσινοι» όμως με ένα 10-0 σερί προηγήθηκαν με +7 στα μέσα της περιόδου, βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75. Σταδιακά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η Φενέρ «ψαλίδισε» τη διαφορά, με τον Πιέρια Χένρι να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα. Το δεκάλεπτο έληξε 22-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Τζέρεμι Έβανς να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα με έξι πόντους, ενώ ο Χένρυ είχε ήδη δέκα. Οι παίχτες του Παναθηναϊκού όμως δεν πανικοβλήθηκαν. Συνέχισαν να κάνουν σωστά αυτά που έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο, δηλαδή να μην πάνε σε βεβιασμένες επιθέσεις και να διαβάζουν τα μις ματς. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας, δηλώνοντας παρών. Αυτό βοήθησε τους «πράσινους» να πάρουν και πάλι ένα προβάδισμα 7 πόντων (27-34) και να έχουν θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Οι Τούρκοι βρήκαν επιθετικά κάποιες λύσεις με τον Βέσελι να μπαίνει στην εξίσωση αλλά ο Μέικον με 2/2 βολές στο τέλος του ημιχρόνου οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-32 υπέρ των φιλοξενούμενων. Παπαπέτρου με 15 και Χένρι οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες.

Στις αρχές της επανάληψης οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις γνωστές παθογένειες τους φέτος. Έλλειψη σωστής κυκλοφορίας στην επίθεση με την μπάλα να «κολλάει». Στον αντίποδα η Φενέρ έχανε αρκετά ελεύθερα τρίποντα, αλλά όσο ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, οι Τούρκοι μείωναν σταδιακά τη διαφορά. Από το (26') ως το τέλος της τρίτης περιόδου πραγματοποίησαν ένα σερί 10-ο σερί που τους έβαλε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση. Το σκορ του δεκαλέπτου 49-44 με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν μόλις έξι πόντους.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο συνεπώς ο Παναθηναϊκός έπρεπε να συνέλθει αν ήθελε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Με καλάθια του Τζεχάιβ Φλόιντ οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους, το +8 στο (33') και το σκορ στο 56-48. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Με την τριάδα των Παπαπέτρου, Μέικον, Παπαγιάννη να σημειώνουν όλους τους πόντους μέχρι το τέλος, πραγματοποίησε ένα σερί 14-3. Ο Ντεσόν Πιερ έχασε το σουτ, οι φιλοξενούμενοι πήραν το ριμπάουντ (ο Δημήτρης Πρίφτης δεν κάλεσε τάιμ άουτ ) ο Μέικον «κουβάλησε» τη μπάλα και με τρίποντο από τη κορυφή έδωσε στον Παναθηναϊκό την 9η νίκη του για φέτος. Επίσης ήταν η πρώτη μετά το 2012 στην έδρα της Φενέρμπαχτσέ.

ΚΡΥΟ ΑΙΜΑ: Ντάριλ Μέικον. Σίγουρα ο Ιωάννης Παπαπέτρου κουβάλησε την ομάδα του σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στην επίθεση, αλλά χωρίς το μεγάλο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ όλα θα πήγαιναν στον «κάλαθο των αχρήστων». Δεν φοβήθηκε να πάρει την ευθύνη πάνω του, δεν πάσαρε τη μπάλα και δικαιώθηκε. Τελείωσε τον αγώνα με 12 (3/11 σουτ) και 5 τελικές πάσες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: 14-3 το σερί στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης, που έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Επίσης από τις λίγες φορές που κέρδισε τη «μάχη» των ασίστ (16-13),  ενώ είχε και πολύ καλό ποσοστό στις βολές (92%) με 12/13. Τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (54-47%) ενώ και οι δύο ομάδες σούταραν άσχημα έξω από τα 6.75. Εκατέρωθεν με ποσοστά κάτω του 30%.