29.7 C
Παρασκευή, 21 Ιουνίου, 2024

Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 79-77: Τον “σκότωσε” ο Παπαγιάννης

Ο Ολυμπιακός "πέταξε" το πρώτο ημίχρονο στην Πόλη, "αγρίεψε" στο δεύτερο, άγγιξε μια τεράστια ανατροπή, αλλά εφυγε ηττημένος με 79-77 με τον Γιώργο Παπαγιάννη να τον... εκτελεί στο τελευταίο δίλεπτο και τη μπάλα να του παίζει ένα άσχημο παιχνίδι στην τελευταία επίθεση. Στο 5-1 η Φενέρ, στο 3-3 ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός ήταν ένα... περιφερόμενο φάντασμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 2'30'' το σκορ ήταν 11-1 με τον Πιέρ να έχει ήδη 3/3 τρίποντα. Στο 8'30' ήταν στο -16, 29-13 και το 29-14 του δεκαλέπτου... αρκεί για να καταλάβει ο καθένας τι συνέβαινε στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός "ζωντάνεψε" λίγο στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, αλλά η εικόνα του αγώνα ελάχιστα άλλαξε, αφού η Φενέρ των πολλών λύσεων είχε βρει ρυθμό και δεν προβληματιζόταν. Με Γκος και Μπραζντέικις οι "ερυθρόλευκοι" μάζεψαν τη διαφορά στα όρια του διψήφιου, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το άνετο 46-33 για τους Τούρκους. Τα 15/17 δίποντα της Φενέρ σε αυτό το διάστημα ήταν... εξωπραγματικός απολογισμός και μαρτυρούσε το ότι οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού έπαιζαν... ανενόχλητοι.

O Ολυμπιακός το πήρε προσωπικά, δε γινόταν και αλλιώς και έφερε τα πάνω - κάτω στο τρίτο δεκάλεπτο. Με μπροστάρη έναν... συναρπαστικό Παπανικολάου, με άμυνα για σεμινάριο, με κίνηση στην επίθεση που έβγαζε εύκολα καλάθια, με Κάναν και Πίτερς να έχουν "ανάψει", έβγαλε τη Φενέρ από τη βολή της, πήρε τον έλεγχο του αγώνα, κάλυψε τη διαφορά, έκλεισε την περίοδο στο 58-57 με σκορ περιόδου 24-12 υπέρ του και έφερε το ματς σε νέα αφετηρία.

Ο ήρεμος πια Ολυμπιακός έπαιξε με τον Μιλουτίνοφ να φθείρει τον Μότλεϊ και πήρε δύναμη μέσα στη ρακέτα, έχανε όμως ευκαιρίες να κάνει το προσπέρασμα ψυχολογίας και κυνηγούσε έστω και την ελάχιστη των διαφορών πλέον, μέχρι το 35'. Κάπου θα... έφτανε βέβαια και το έκανε στο 36'30'' με το 71-71 να μετατρέπει το ματς σε ρουλέτα και τον Ολυμπιακό να πατάει πλέον πολύ καλύτερα.

Τον τελευταίο λόγο θέλησε να τον έχει ένας ΕΛληνας. Μόνο που ήταν... αντίπαλος. Ηταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με δύο τρίποντα, ένα δίποντο και ένα κλέψιμο... μπουκιάς από το στόμα πριν το δεύτερο του τρίποντο, που έφερε υο 79-74 στο 39' και τη Φενέρ στη νίκη.

Στα 16'' με το σκορ στο 79-77, ο Ουίλμπεκιν έχασε τρίποντο, η μπάλα βγήκε έξω από... σύμπλεγμα χεριών αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το αμυντικό ριμπάουντ, η σύσκεψη στο βίντεο έβγαλε Ολυμπιακό όμως με το χέρι του Παπαγιάννη να φαίνεται να την έχει βγάλει και η μπάλα και η τύχη του αγώνα ήταν στα χέρια των παικτών του Μπαρτζώκα.

Ο Γκος έχασε την προσπάθεια, ο Μιλουτίνοφ δεν πρόλαβε το επιθετικό ριμπάουντ και τέλος.

ΘΩΜΑ... ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ; Οσο... βιονικός κι αν είναι ο Τόμας Ουόκαπ, κάπου θα έχει ύφεση. Και σήμερα που τελείωσε το ματς άποντος, μπορεί να πρόσφερε πράγματα, αλλά οι πόντοι έλειψαν πολύ από τον Ολυμπιακό.