24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 73-69: «Έπεσε» μαχόμενος και ραντεβού στο ΣΕΦ (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε γενναία στην Κωνσταντινούπολη, ωστόσο η Φενέρμπαχτσε νίκησε με 73-69 και ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε 2-2 και τα πάντα θα κριθούν την προσεχή Τρίτη (9/5) στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» στηρίχτηκαν στον εκπληκτικό Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, όμως δεν είχαν αρκετούς παίκτες σε καλή βραδιά και «λύγισαν», κάτι που σημαίνει ότι η πρόκριση στο Final 4 του Κάουνας θα κριθεί στο ΣΕΦ την Τρίτη (9/5, 21.30) στην πέμπτη και τελευταία αναμέτρηση της σειράς.

Όλη η σεζόν λοιπόν στην Ευρωλίγκα για τις δύο ομάδες θα παιχτεί σε σαράντα αγωνιστικά λεπτά στο Φάληρο και στο γήπεδο που αναμένεται να είναι κατάμεστο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετικό και προηγήθηκε γρήγορα-γρήγορα με πέντε πόντους (0-5), ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 12-2 των γηπεδούχων για να περάσουν εκείνοι μπροστά με πέντε (12-7), προτού αντιδράσουν οι Πειραιώτες και στο 8' το σκορ ήταν 14-14, με τη διακοπή να έρχεται λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε ιδιαίτερα έως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου που τελείωσε με 18-17.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Πειραιώτες χάρη στην καλή τους άμυνα να προηγούνται δύο φορές με διαφορά τεσσάρων πόντων (21-25, 23-27), ωστόσο οι παίκτες της Φενέρ βρήκαν λύσεις κυρίως από τον Έντουαρντς και προηγήθηκαν 32-27, όμως χάρη σε διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ η ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα βρήκε μία λύση με τον ΜακΚίσικ στο 19' μειώνοντας σε 32-29. Το σερί των «ερυθρόλευκων» έφτασε στο 6-0 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται μ' έναν πόντο (32-33).

Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι νταμπλούχοι Ελλάδας «έχτισαν» διαφορές πέντε πόντων σε δύο περιπτώσεις (38-43, 40-45) και η «μάχη» συνεχιζόταν. Η «σκυλομαχία» δεν είχε τέλος και οι δύο άμυνες ήταν εκείνες που πρωταγωνιστούσαν, με τον φωτεινό πίνακα της «Ulker Arena» να γράφει 48-49 στο 30' κι όλα έμοιαζαν και ήταν «ανοιχτά».

Η τελευταία καθοριστική περίοδος ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα του Χέιζ που έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (54-49, 56-51) στους γηπεδούχους, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Με τον ΜακΚίσικ να δίνει πολλές λύσεις ο Ολυμπιακός όχι απλά έμεινε κοντά αλλά προσπέρασε κιόλας με 58-56 στο 35'. Η «σφιχτή» άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με λύσεις από την περιφέρεια έφεραν μπροστά τους Τούρκους στο 38' με διαφορά (67-61) έξι πόντων χάρη σε τρίποντο του Πιερ κι έμοιαζαν να έχουν πλέον προβάδισμα για τη νίκη και την ισοφάριση. Όσο κι αν προσπαθούσαν οι «ερυθρόλευκοι», δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια τη Φενέρ με 73-69.

Η ΤΡΙΠΛΕΤΑ ΚΑΙ Ο... ΜΟΝΟΣ: Η Φενέρμπαχτσε νίκησε μέσα από την άμυνά της αλλά είχε σε πολύ καλό βράδυ τόσο τον Ντεσόν Πιερ (17π.) όσο και τον Ντόρσεϊ (16π.), ενώ ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις πέτυχε 12 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο και παράλληλα άφησε χαμηλά τον Βεζένκοφ. Από την πλευρά του Ολυμπιακού διασώθηκε μόνο ο ΜακΚίσικ επιθετικά με 20 πόντους, ενώ από δώδεκα σημείωσαν οι Φαλ και Κάναν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σ' ένα ισορροπημένο παιχνίδι, η Φενέρμπαχτσε σούταρε πάρα πολύ καλά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με ποσοστό 50% (9/18), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χαμηλά με μόλις 7/25, κάτι που εν πολλοίς έκρινε και τον νικητή.