22.7 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 70-73 : Με “υπογραφή” Ντόρσεϊ η νίκη κόντρα στους Τούρκους (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 73-70 και κατέκτησε το διεθνές τουρνουά της Κρήτης, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πετυχαίνει το νικητήριο σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, σε ένα ματς-θρίλερ.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό κόντρα στον Ολυμπιακό, έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του. Σούταρε με καλύτερα ποσοστά από τους "ερυθρόλευκους", χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει διψήφια διαφορά. Οι Τούρκοι πήγαν με προβάδισμα πέντε πόντων(34-29) στο ημίχρονο.

Τα τρίποντα του Χέιζ Ντέιβις στις αρχές της τρίτης περιόδου έδωσαν προβάδισμα έντεκα(33-44) πόντων στην Φενέρ η οποία προηγούταν και στο τέλος αυτής(57-50) παρά τα μικρά ξεσπάσματα του Ολυμπιακού.

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ ισοφάρισε το παιχνίδι, μετά από πολύ ώρα για τον Ολυμπιακό, σε 68-68 τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες(70-70), με την τελευταία επίθεση να είναι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος με ένα σπουδαίο τρίποντο του Ντόρσεϊ πήρε τη νίκη.