15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Φενερμπαχτσέ-Ολυμπιακός 66-74: Αποκτούν χημεία οι μεταγραφές(pics)

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού εκτός των συνόρων τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας έδειξαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο οδηγώντας τους Πειραιώτες στη νίκη με σκορ 66-74 κόντρα στη Φενέρ. Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν και αυτοί νέους παίκτες στη σύνθεση τους, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να ξεχωρίζει.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 7-14 (στο 7'). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (16-14). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ισοφάρισε σε 16-16 με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο o Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (16-21) και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +4 (30-34).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να "ποντάρει" στην άμυνά του, διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία (38-45 στο 27') και έκλεισε την 3η περίοδο στο +4 (45-49). Με την ίδια "συνταγή" και με τον Μπολομπόι να κυριαρχεί στην ρακέτα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση (66-74).

Δεκάλεπτα: 16-16, 30-34, 45-49, 66-74

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Δευτέρα (12/09, 20.30) και πάλι επί τουρκικού εδάφους.