22.7 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Φενέρ-Εφές 93-90 : Η ομάδα του Ιτούδη νίκησε τον συγκλονιστικό Κλάιμπερν (vids)

Στο ντέρμπι της Τουρκίας, η Φενέρ υποδέχτηκε την Αναντολού Εφές για την 12η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση (79-79) μετά από ένα τρομερό τρίποντο του συγκλονιστικού Ουίλ Κλάιμπερν (39 πόντους, 13 ριμπάουντ) στο 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Εκεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη με 93-90 αφού ο Σέιν Λάρκιν και ο Ροντρίγκ Μπουμπουά αστόχησαν σε 2 τρίποντα για να στείλουν στη δεύτερη παράταση την αναμέτρηση.

Η Φενέρ βρέθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού μετά την ήττα της Τουρκ Τέλεκομ από την Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 10-2 ρεκόρ.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-4 και την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν, παρότι η ομάδα του ηττήθηκε, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 39 πόντους (9/14 δίποντα, 3/8 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Από τους γηπεδούχους, ο Τζόναθαν Μότλεϊ και ο Ντεσόν Πιέρ σκόραραν από 23 πόντους.