21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ευρωπαϊκό U18: Νέα ήττα από Σλοβενία και τώρα… Ιταλία (pics,vid)

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από την αντίστοιχη της Σλοβενίας με 61-73. Συνεπώς, οι διεθνείς μας τερμάτισαν στην 3η θέση στον τρίτο όμιλο και θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία (τερμάτισε 2η στον τέταρτο όμιλο) στην δεύτερη φάση του τουρνουά. Ανησυχία στο επιτελείο για τον τραυματισμό του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ και εν αναμονή, αν θα συνεχίσει στο Ευρωμπάσκετ U 18 που διεξάγεται στη Σμύρνη. Ξεχώρισαν οι Βαγέλης Ζουγκρής κσι Κωνσταντίνος Κορκοντζέλος με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Μεθαύριο(3/8) η αναμέτρηση με την Ιταλία η οποία θα μεταδοθεί και αυτή από το επίσημο κανάλι της FIBA.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση. Όμως οι Σλοβένοι προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 6-16, με την Εθνική μας να μπαίνει νωρίς σε ρόλο «κυνηγού». Αποχώρησε στον πάγκο ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ μετά ένα τραυματισμό που είχε στον αστράγαλο και 1:30 λεπτό συμμετοχής!

Τα πράγματα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έγιναν ακόμα χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Σλοβένοι άρχισαν να βρίσκουν πόντους έξω από 6.75 και αυτό εκτόξευσε τη διαφορά. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Εθνική βρέθηκε στο -20, με το σκορ στο 19-39. Στη συνέχεια ο Κωνσταντίνος Κορκολέντζος με 6 συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά οι διεθνείς δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι περισσότερο από το -17 και το 25-42 του ημιχρόνου. Πλέον τα παιδιά του Ηλία Καντζούρη, έπρεπε να κάνουν μία επική ανατροπή στην επανάληψη.

Ο Άλεν Ζούλιτς έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά καθώς σημείωσε 15 πόντους στο ημίχρονο, με τον Κορκοτζέλο να έχει 8 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι διεθνείς μας μπήκαν με πιο καθαρό μυαλό και ρόλους στο παρκέ. Άρχισαν να βρίσκουν σιγά σιγά σκορ και να δείχνουν ένα καλύτερο πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. όμως αυτό δεν ήταν αρκετό ακόμα για να γυρίσει "τούμπα" η αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 43-57 με την ομάδα να χρειαζόταν μία μικρή υπέρβαση στη τελευταία περίοδο.

Και εκεί η Εθνική μας έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο από το αντίστοιχο του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετό διότι οι Σλοβένοι έλεγχαν τον ρυθμό και την διψήφια διαφορά τους. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 61-73, με την Εθνική Εφήβων να τερματίζει 3η στον όμιλό της και ρεκόρ 2-1.

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Άλεν Ζούλιτς. Ο νεαρός Σλοβένος έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του. Είχε από το ημίχρονο 15 πόντους, ενώ τελείωσε την αναμέτρηση με 19. Είχε 5/10 σουτ εντός πεδιάς με 2/5 τρίποντα και 7/8 βολές, κάνοντας με διαφορά την ζημιά στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολυ κακό ποσοστό στα τρίποντα για του έφηβους. Η Εθνική μας είχε μόλις 3/21 τρίποντα (14,2%) με τους Σλοβένους να μην βγάζουν "μάτια" αλλά να είναι σαφώς καλύτεροι με 9/29 με 32.1%. Παράλληλα τεράστια ήταν και η διαφορά στη δημιουργία με την Ελλάδα να έχει 11 τελικές πάσες και τη Σλοβενία 21. Δύο τομείς που αναμφίβολα αντικατοπτρίζουν την εικόνα της αναμέτρησης.