21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής

Η Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών ξεκίνησε με «το δεξί» το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ηράκλειο, επικρατώντας με 72-67 της Πολωνίας. Η πρώτη μέρα του τουρνουά είχε δυνατούς και ποιοτικούς αγώνες, με αρκετό σασπένς και έδωσε… υποσχέσεις για ακόμη καλύτερο θέαμα.

Στους πρώτους, χρονικά, αγώνες της ημέρας η Ισλανδία έκανε νωρίς – νωρίς «θόρυβο» κερδίζοντας τη Σλοβενία με 70-68, χάρη σε σπουδαία εμφάνιση των Άτλασον (27π. με 5 τρ.), Γκούναρσον (21π. με 5τρ.) στο «Νέο Κλειστό Γυμναστήριο» του Ηρακλείου.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν μέχρι και με 11 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, όμως οι Ισλανδοί με υπομονή και καλή άμυνα, έχοντας και αυτοπεποίθηση, μείωναν σταδιακά, μέχρι να περάσουν μπροστά λίγο πριν τη λήξη και τελικά να πάρουν τη σημαντική νίκη. Δεν έφταναν οι 18 πόντοι του Κλάβζαρ για τους Σλοβένους.

Με κορυφαίο τον Σαράνοβιτς που σημείωσε 17 πόντους (13/13 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), η Σερβία επικράτησε σχετικά εύκολα της Εσθονίας με 82-61 στο εναρκτήριο ματς του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 στο κλειστό του Πανεπιστημίου. Κορυφαίος των Εσθονων ήταν ο Βέσααρ με 13 πόντους (10 ρ.) ενώ ο Κάσπαρ Κούουζμα (γιος του παλιού παίκτη του Παναθηναϊκού) έμεινε στους τρεις πόντους.

Λίγο αργότερα, η Γαλλία επικράτησε εύκολα της Γερμανίας με 80-63 έχοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, και με διψήφιες διαφορές. Προηγήθηκε με +18 πόντους στο μέσον του δευτέρου δεκαλέπτου (22-17 στο 10’, 37-19 στο 15΄) και παρά τις προσπάθειες των Γερμανών, «έκλεισε» το ημίχρονο με 46-31. Ανέβασε, μάλιστα, ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο (70-43) για να «κλειδώσει» άνετα την πρώτη νίκη στη διοργάνωση, που ήρθε με 80-63, μια και στο τέλος χαλάρωσε. Ξεχώρισαν για τους νικητές οι δύο σέντερ, Τραορέ (14π. με 9 ριμπ.) και Ρεϊνό (15π.), ενώ από τους Γερμανούς ο Ρατάι με 17 πόντους.

Περίπατο έκανε η Ισπανία στο πρώτο της παιχνίδι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων ανδρών που διεξάγεται στο Ηράκλειο και δη στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης. Οι Ιβηρες συνέτριψαν το Μαυροβούνιο με 103-68 στο πλαίσιο του δευτέρου ομίλου, σε αγώνα που από νωρίς φρόντισαν να δείξουν την ανωτερότητά τους. Το ημίχρονο «έκλεισε» 51-29 και στο 25′ η διαφορά έφθασε τους 27 πόντους (65-38). Η παράσταση συνεχίστηκε για τους Ισπανούς που στο φινάλε προσέγγισαν διάφορα 40 πόντων, «πιάνοντας» και την «κατοστάρα» για το τελικό 103-68. Κορυφαίος των νικητών ο Ρούμπεν Ντομίνγκεζ που σταμάτησε στους 23 πόντους ενώ από το Μαυροβούνιο διακρίθηκαν οι Γιοβάνοβιτς και Ζούγκιτς με 20 και 16π. αντίστοιχα.

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε η τρίτη, χρονικά, αναμέτρηση του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων ανδρών ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ιταλία στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το Βέλγιο επιβλήθηκε με 72-64, ξεκινώντας θετικά το τουρνουά. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 37-33 στο ημίχρονο, αλλά οι Βέλγοι «απάντησαν» με καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 70-62 και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά μέχρι τέλους. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ντε Ρίντερ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Καζάριν με 14 πόντους.

Στον τελευταίο, χρονικά, αγώνα της πρεμιέρας, στο «Νέο Κ.Γ. Ηρακλείου», η Λιθουανία επικράτησε εύκολα της Κροατίας με 86-67 έχοντας από νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα στον αγώνα. Οι Λιθουανοί ήταν καλύτεροι στους περισσότερους τομείς του αγώνα και προηγήθηκαν με 43-26 στο πρώτο 20λεπτο και 69-50 στο τρίτο δεκάλεπτο. Κατάφεραν να «συντηρήσουν» τη διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν έτσι την πρώτη νίκη τους στο τουρνουά με σχετικά άνεση. Διακρίθηκαν οι Κρίβας και Λελεβίτσιους (15π. έκαστος) από τους νικητές και οι Μπράλα και Ίβισιτς (12π. έκαστος) από τους μαχητικούς Κροάτες.