16.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Το πανόραμα των ημέρας (13/7)

Με αγώνες της προημιτελικής φάσης και κατάταξης 9-16 συνεχίστηκε η δράση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών που διεξάγεται στο Ηράκλειο. Η Εθνική Ομάδα της Ελλάδας επικράτησε της Τουρκίας με εντυπωσιακή εμφάνιση (87-61) και προκρίθηκε στους «4» του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, το Σάββατο (15/7).

Στον πρώτο, χρονικά, προημιτελικό, το Ισραήλ επικράτησε της Γερμανίας με 75-64 και πήρε θέση στους ημιτελικούς, μετά από δυνατό αγώνα, όπου στο τέλος ήταν καλύτερο. Οι νικητές ήταν εξ αρχής μπροστά, προηγήθηκαν με 31-25 στο ημίχρονο, διεύρυναν την διαφορά υπέρ τους στο 30’ (56-41) και πήραν τη νίκη – πρόκριση με ψυχραιμία απέναντι στην πίεση των Γερμανών στο τέλος. Ξεχώρισε ο Γουλφ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Γιάκοβ με 13 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Λεβίν πρόσθεσε 16, ενώ για τους Γερμανούς ο Σρέντερ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Με την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, η Σλοβενία θα μπορέσει να διεκδικήσει μια θέση μεταξύ 9-12. Στον πρώτο αγώνα κατάταξης που έγινε σήμερα στο κλειστό του Πανεπιστημίου, επικράτησε εύκολα της Εσθονίας με 83-62. Οι παίκτες του Μαρκοβίνοβιτς έχτισαν διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (40-28).και τη διεύρυναν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Κλάβζαρ ήταν ο πρώτος τους σκόρερ 21 πόντους αλλά MVP αναδείχθηκαν οι Τσιάνι με 13π., 8ρ, 5 ασ. και Μίρτιτς με 14π., 4 ρ., 7 ασ.. Από τους Εσθονους ξεχώρισαν οι Τάσα με 17π. και Κουούμπα με 13. (8ρ.).

Το Βέλγιο έκανε αίσθηση με τη νίκη του επί της Λιθουανίας με 77-71, καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο δ’ δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν 33-50 στο ημίχρονο, όμως οι Βέλγοι δεν το έβαλαν κάτω. Έκαναν ένα φοβερό 20-9 σερί στο γ’ δεκάλεπτο και ολοκλήρωσαν με επί μέρους 24-12 στο δ’ για ένα συνολικό 44-21 σε 20 λεπτά ώστε να πάρουν τη σπουδαία νίκη – πρόκριση. Ο Ντε Ρίντερ πέτυχε 16 πόντους και ο Λέντεγκεν 15, ενώ για τους Λιθουανούς 21 είχε ο Λελεβίτσιους.

Η Ισπανία ξεπέρασε την απογοήτευση της από τον αποκλεισμό από την οκτάδα και με το εμφατικό 84-60 συνέτριψε την Κροατία, νίκη που της επιτρέπει να διεκδικήσει μια θέση από 9 ως 12. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα 20 λεπτά που ολοκληρώθηκαν με την Ισπανία στο +6 (38-32). Η τρίτη περίοδος όμως εξελίχθηκε σε παράσταση για ενα ρόλο με το επιμέρους σκορ 23-4, να τελειώνει πρόωρα το ματς για λογαριασμό των Ισπανών (61-36). Ο Καϊσέδο ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18π., με τον Παζ να έχει 13 (8ρ), όσους και ο Ροντρίγκες. Από τους Κροάτες ξεχώρισε ο Μάτιτς με 13 πόντους.

Η Γαλλία δυσκολεύθηκε με την μαχητική Σερβία, αλλά κέρδισε με 82-73 και πήρε και αυτή το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ Νέων Ανδρών. Οι Σέρβοι πάλεψαν σκληρά, προηγήθηκαν μάλιστα με 3-5 πόντους (41-37 ημίχρονο), αλλά δεν άντεξαν μέχρι τέλους απέναντι στην ανωτερότητα των Γάλλων στα ριμπάουντ και στην αποτελεσματικότητα σε κρίσιμα σημεία. Ο Αντάμα Άλφα-Μπαλ είχε 18 πόντους για τους «τρικολόρ» και ο Καμαρντίν 12, ενώ οι Σέρβοι είχαν κορυφαίο τον Σαρανοβιτς με 20 πόντους.

Με… «βροχή» από τρίποντα (16/34, ποσοστό 47%) η Ισλανδία σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο Ηράκλειο με 99-73 σε βάρος του Μαυροβούνιου και το Σάββατο θα παλέψει για τις θέσεις 9-12.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι νικητές πέτυχαν συνολικά 37 πόντους με 9 εύστοχα τρίποντα, 5 εκ των οποίων ο εκπληκτικός Γκούναρσον, ο οποίος τελείωσε το ματς με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Έτσι η διαφορά από το 42-39 του ημιχρόνου «εκτοξεύθηκε» στους 24π. (79-55) και τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία. Συμπαραστάτες του Γκούναρσον ήταν οι Θράσταρσον και Άτλασον με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Μαυροβούνιο που συνεχίζει δίχως νίκη, απελπιστικά μόνος ήταν ο Γιοβάνοβιτς με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Με νίκη της Ιταλίας επί της Πολωνίας (72-60) «έκλεισε» η πρώτη μέρα των αγώνων κατάταξης στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κρήτης. Η «σκουάντρα ατζούρα» θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την Ισλανδία για τις θέσεις 9-12 ενώ οι Πολωνοί παραμένουν χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Οι Ιταλοί έθεσαν στέρεες βάσεις για τη νίκη τους στη δεύτερη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 27-5, προηγήθηκαν με 42-27 στο ημίχρονο. Η Πολωνία έκανε την αντεπίθεση της όταν βρέθηκε να χάνει με 21π. (49-28) και κατόρθωσε να πλησιάσει στους 5 (56-51 στο 31′ με σερί 23-7). Από κει και πέρα όμως δεν είχε τις δυνάμεις για να γίνει πιο απειλητική. Ο Τζιορντάνο με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών και ακολούθησαν οι Κάζαριν, Φατζιάν με 10. Από τους Πολωνούς, 14 πόντους πέτυχε ο Βίλτσεκ.

Τα αποτελέσματα της Προημιτελικής Φάσης (13/7)

Ισραήλ – Γερμανία 75-64

Βέλγιο – Λιθουανία 77-71

Γαλλία – Σερβία 82-73

Ελλάδα – Τουρκία 87-61

Τα αποτελέσματα των θέσεων 9-16 (13/7)

Εσθονία – Σλοβενία 62-83

Ισπανία – Κροατία 84-60

Μαυροβούνιο – Ισλανδία 73-99