21 C

Ευρωμπάσκετ U20: Τα κατάφερε το Ισραήλ κόντρα στην Ισπανία, σχετικά χαλαρή η Γερμανία (vids)

Η φάση των 16 για το Ευρωμπάσκετ U20 που γίνεται στο ηράκλειο της Κρήτης ξεκίνησε. Η Ισπανία δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ισραήλ ενώ η Γερμανία με την Κροατία , αν και στην αρχή δυσκολεύτηκε τελικά πήρε τον αγώνα με σχετική ευκολία. Αρκετά πιο εύκολο το έργο της Λιθουανίας και του Βελγίου κόντρα στην Σλοβενία και την Εσθονία αντίστοιχα.

Ισπανία – Ισραήλ 52-59

Σε έναν από τους πιο δυνατούς αγώνες της ημέρας, το Ισραήλ κατάφερε να νικήσει την Ισπανία παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί είχαν το προβάδισμα στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Καθοριστική ήταν η τέταρτη περίοδος όπου το επιμέρους σκορ ήταν 7-17 υπέρ των νικητών. Πρώτος σκόρερ για τους Ισραηλινούς αναδείχθηκε ο Ντάνιελ Γολφ με 21 πόντους.

Γερμανία – Κροατία 87-67

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες να ήταν αρκετά εύστοχες και να μένουν κοντά η μία στην άλλη, ωστόσο η εικόνα της Γερμανίας στο δεύτερο 20λεπτο με καλύτερο παίκτη τον Σανάντα Φρου (20 πόντους), δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια στους Κροάτες.

Λιθουανία – Σλοβενία 70-51

Η Λιθουανία ήταν σταθερά καλύτερη και έχοντας δύο παίκτες με 14 πόντους (Λιουτάουρας Λελεβίσιους και τον Μοτιέγιους Κρίβας) κατάφερε να πάρει μία σχετικά άνετη νίκη.

Βέλγιο – Εσθονία 80-65

Το Βέλγιο ανέβασε την στροφές στα μέσα της τρίτης περιόδου και έχοντας σε καλή ημέρα τον Τάις Ντε Ρίντερ ο οποίος σε 34:18 λεπτά σημείωσε 30 πόντους, καθάρισε τον αγώνα.