20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Πήρε το «θρίλερ» η Γερμανία, άνετη η Κροατία (vids)

Λίγο πριν αρχίσουν οι μεγάλοι ημιτελικοί για το Ευρωμπάσκετ U20 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι δύο αγώνες κατάταξης για τις χαμηλότερες θέσεις.

Η Κροατία καθάρισε από πολύ νωρίς τον αγώνα χωρίς να αφήσει περιθώρια για αντίδραση στην Εσθονία ενώ η Γερμανία πάλεψε πολύ για την νίκη κόντρα στην Λιθουανία.

Εσθονία – Κροατία 70-98

Η Κροατία δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και χωρίς να χάσει ούτε μία στιγμή το προβάδισμα στο σκορ πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στην Εσθονία. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα από τα Βαλκάνια αναδείχθηκε ο Ντούχε Μπράλα με 25 πόντους σε 20:30 λεπτά.

Λιθουανία – Γερμανία 58-60

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αν και οι Λιθουανοί βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά κατάφεραν να φέρουν πάλι τον αγώνα στα ίσα αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Καλύτερος παίκτης στην επίθεση των Γερμανών ήταν ο Μίκαελ Ράταϊ με 11 πόντους σε 23:37 λεπτά.