22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Νίκη για την Εθνική, δύσκολα η Σερβία και η Τουρκία, περίπατος για Γαλλία (vids)

Η Εθνική επικράτησε 78-64 της Κροατίας, η Τουρκία δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ιταλία όπως και η Σερβία με το Μαυροβούνιο ενώ η Γαλλία νίκησε εύκολα την Ισλανδία.

Κροατία - Ελλάδα 64-78

Αν και στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική φάνηκε να έχει δύσκολο έργο κόντρα στους ψηλούς της Κροατίας,τελικά η εικόνα της στο δεύτερο με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος σε 34:19 λεπτά σημείωσε 24 πόντους, βελτιώθηκε και πήρε την νίκη. Επίσης πολύ καλή επιθετική παρουσία από τον Νίκο Πλότα με 18 πόντους και τον Σωτήρη Οικονομόπουλο με 12.

Τουρκία - Ιταλία 55-52

Η Τουρκία πήρε το πάνω χέρι στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και με καλύτερο παίκτη τον Μπέρκε Μπουγιουκτουντσέλ ο οποίος σε 39:05 λεπτά έβαλε 26 πόντους, κατάφερε να βγει νικήτρια.

Μαυροβούνιο - Σερβία 69-75

Το Μαυροβούνιο ξεκίνησε πολύ δυνατά αλλά η Σερβία κατάφερε να φέρει το ματς γρήγορα στα ίσα. Με πρώτο σκόρερ τον Μιχαΐλο Πέτροβιτς, στα μέσα της τρίτης περιόδου απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ και στο τέλος νίκησε έχοντας σταθερά μία μικρή διαφορά.

Ισλανδία - Γαλλία 45-110

Η Γαλλία επικράτησε εύκολα της Ισλανδίας διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα υπέρ της. Καλύτερος παίκτης επιθετικά για του Γάλλους, ο Αντάμα Άλφα Μπολ με 19 πόντους ενώ ακόμα πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Νόα Μπολάνγκα 15, Ιλίας Καμαρντίν 11, Κένι Κασιάμα 12, Ούγκο Μιεναντί 10 και Αρμέλ Τραορέ 14).