26.5 C
Σάββατο, 31 Αυγούστου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Με απίστευτο buzzer beater τρίποντο η Γαλλία “σκότωσε” την Ισπανία και πήγε ημιτελικά (vid)

Η Γαλλία πανηγυρίζει μια εντυπωσιακή πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ νέων που διεξάγεται στη Γκντίνια, με το 74-72 επί της Ισπανίας μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Νόα Πεντά, έχοντας σκοράρει μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν 30 λεπτά αγώνα, βρήκε τρόπο να σκοράρει ένα απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή και να διαμορφώσει το τελικό σκορ, αφήνοντας... ξερούς του Ισπανούς που ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν σημαντικές διαφορές. Το ότι η μπάλα πήγε στα δικά του χέρια πάντως, δεν ήταν τυχαίο, αφού μέχρι σήμερα ήταν μακράν ο ηγέτης της ομάδας του και σκόραρε και σχεδόν 14 πόντους ανά αγώνα.

Ακόμα και στο τελευταίο ενάμισι λεπτό μάλιστα, οι Ισπανοί μπήκαν από το +5, 70-65, αλλά οι Γάλλοι με σερί 9-2 έφεραν τα πάνω - κάτω.

Οι Γάλλοι θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον νικητή του αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με τη Λιθουανία, που γίνεται απόψε στις 21.30.