22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ευρωμπάσκετ U20: Ασταμάτητο το Ισραήλ, κατάρρευση για Λιθουανία (vids)

Η φάση των προημιτελικών για το Ευρωμπάσκετ U20 στο Ηράκλειο της Κρήτης έχει ήδη ξεκινήσει.

Το Ισραήλ πήρε την νίκη-πρόκριση κόντρα στην Γερμανία με 75-64 ενώ εισιτήριο για τον ημιτελικό εξασφάλισε και το Βέλγιο που με μία μεγάλη ανατροπή επί της Λιθουανίας, επικράτησε 77-71.

Στους αγώνες για τις πιο χαμηλές θέσεις, η Ισπανία πήρε μία εύκολη νίκη με την Κροατία (84-60) ενώ η Σλοβενία με άνεση βγήκε νικήτρια στον αγώνα με την Εσθονία (83-62).

Ισραήλ – Γερμανία 75-64

Ο αγώνας στα πρώτα είκοσι λεπτά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως κανονικό ντέρμπι, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο το Ισραήλ ήταν καταιγιστικό και από νωρίς έδειξε ότι θα πάρει την νίκη. Πρώτος σκόρερ για το Ισραήλ ήταν ο Ρον Ζίπερ, ο οποίος σε 31 λεπτά σημείωσε 23 πόντους.

Βέλγιο – Λιθουανία 77-71

Όταν ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με το σκορ στο 50-33 υπέρ της Λιθουανίας όλα έδειχναν ότι θα ακολουθήσει ένας ήρεμος αγώνας αλλά τελικά οι Βέλγοι δεν τα παράτησαν και πίεσαν για την ανατροπή, την οποία τελικά πέτυχαν. Το επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 20-9 του Βελγίου που είχε πρώτο σκόρερ τον Τάις Ντε Ρίντερ με 16 πόντους σε 24:56 λεπτά.

Εσθονία – Σλοβενία 62-83

Με μόνη εξαίρεση τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, η Σλοβενία ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και κατάφερε με πρώτο σκόρερ τον Ουρμπάν Κλαβζάρ (21 πόντους σε 28:14 λεπτά) να πάρει μία σχετικά εύκολη νίκη, έχοντας διαρκώς απόσταση ασφαλείας από την Εσθονία.

Ισπανία – Κροατία 84-60

Η Ισπανία «πάτησε γκάζι» στην τρίτη περίοδο και καθάρισε τον αγώνα κόντρα στους Κροάτες, έπειτα τον χθεσινό απρόσμενο αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης. Πρώτος σε πόντους αναδείχθηκε ο Μίχαελ Καισέδο με 18 πόντους σε 28:08 λεπτά.