23.1 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα: Στην εκπνοή η Μπασκόνια, ακάθεκτη η Μπολόνια (Vids)

Για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπολόνια επικράτησε στην έδρα της 93-81 επί της Εφές φτάνωντας τις πέντε νίκες στη διοργάνωση. Απο την άλλη η Εφές συνεχίζει να απογοητεύει παραμένοντας χωρίς εκτός έδρας νίκη. Στην Μπασκόνια υπήρξε δραματικό φινάλε, με τον Μονέκε να «χαρίζει» τη νίκη στους Βάσκους με βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι Ισπανοί επικράτησαν της Παρτιζάν με 84-83 σημειώνοντας την δεύτερη φετινή τους νίκη. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Στην Ιταλία, η Μπολόνια υποδέχθηκε την Εφές με τον Τουρκικό σύλλογο να μην είχε πετύχει ακόμα το πρώτο του διπλό στη διοργάνωση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να τρέχουν η κάθε μια το δικό της της επιμέρους σερί και το μομέντουμ να αλλάζει από την μία κατοχή στην άλλη. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο η Εφές πάτησε γκάζι. Ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (24-33) πριν η Μπολόνια μαζέψει την διαφορά και πάνε οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 45-41 υπέρ των φιλοξενούμενων που είδαν  τον Μπουμπουά να κάνει εξαιρετικό πρώτο μέρος σκοράρωντας 15 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους. Ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι στη τρίτη περίοδο και με το επιμέρους +11 η Μπολόνια βρέθηκε να προηγείται της αποπροσανατολισμένης Εφές με 69-62 πριν το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη περίοδο οι Ιταλοί δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης και έφτασαν τελικά άνετα στη πέμπτη φετινή τους επικράτηση με σκορ 93-81. Για τους φιλοξενούμενους αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε έξι αγώνες.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τόρνικε Σενγκέλια με την πληθωρική στατιστική των 19 πόντων, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Πρωταγωνιστής για την Εφές ο Ροντίγκ Μπουμπουά που σημείωσε 17 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπολόνια θα φιλοξενηθεί από την Ρεάλ Μαδρίτης και η Εφές θα υποδεχθεί την Ζαλγκίρις.

Στην χώρα των Βάσκων, η Μπασκόνια υποδέχτηκε την Παρτιζάν με στόχο να πετύχει την πρώτη της εντός έδρας φετινή νίκη μετά από τέσσερις προσπάθειες. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επισκέφτηκε την  Ισπανία προκειμένου να φύγει για πρώτη φορά με το διπλό απο τη έδρα της Μπασκόνια ύστερα από τέσσερις επισκέψεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ανταγωνιστικά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο -πόντο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έδειξε καλύτερο πρόσωπο και αποσπάστηκε της Παρτιζάν με σκορ 48-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Σεντερέσκις να ξεχωρίζει για τους Βάσκους ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 9 πόντους.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έβγαλε αντίδραση στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Με σωστές επιλογές σε επίθεση και άμυνα πήρε «κεφάλι» στο σκορ και έκανε την μίνι ανατροπή. Με το +9 του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται 66-63 στην έδρα της Μπασκόνια, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμελλε να είναι δραματικό στην Ισπανία. Με βολές του Μονέκε 1,1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη η Μπασκόνια κατάφερε τελικά να πάρει την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη με σκορ 84-83 στέλνωντας την Παρτιζάν στο καναβάτσο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τσίμα Μονέκε, καθώς πλην των νικητήριων βολών σημείωσε και 16 πόντους. Ο Τζέιμς Νάναλι ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους που πέτυχε 16 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό ενώ η Παρτιζάν θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε.