19 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα : Ρεάλ και Μπολόνια νικήτριες στους «εμφυλίους» (Vids)

Με Ισπανικό και Ιταλικό «εμφύλιο» συνεχίστηκε το πρόγραμμα της όγδοης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Η Μπολόνια επικράτησε στην έδρα της επί της Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 86-79, με τις δύο Ιταλικές ομάδες να διανύουν διαοφορετικές πορείες σε αυτό το κομμάτι της σεζόν. Με σπουδαίο διπλό έφυγε η Ρεάλ απο την έδρα της Βαλένθια επικρατώντας με σκορ 76-73, παραμένοντας μόνη πρώτη και αήττητη στη διοργάνωση.

Στην Ιταλία, η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στην έδρα της φορμαρισμένης Μπολόνια. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο «ανέβασαν στροφές» και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Με όπλο την βελτιωμένη άμυνα και την ευστοχία από μακριά η Μπολόνια βρέθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγείται με σκορ 45-40.

Η ομάδα του Μιλάνου επέστρεψε ανταγωνιστικά στο δεύτερο ημίχρονο ροκανίζοντας τις διαφορές των γηπεδούχων. Στη τελική ευθεία της αναμέτρησης όμως η Μπολόνια «καθάρισε» το παιχνίδι με πρωταγωνιστή της τέταρτης περιόδου τον Λούντμπεργκ και έφτασε τελικά στην επικράτηση στον Ιταλικό εμφύλιο με σκορ 86-79. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-2, ενώ αντίθετο βίο διανύει η Αρμάνι με το ρεκόρ της να «βυθίζεται» στο 2-6.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ιφε Λούντμπεργκ που σημείωσε 19 πόντους, με τους 17 από αυτούς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Για την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σέιβον Σιλντς που σταμάτησε στους 21 πόντους

Την επόμενη αγωνιστική η Μπολόνια φιλοξενείται απο τον Παναθηναϊκό, ενώ η Αρμάνι θα υποδεχθεί την Εφές.

Τα δεκάλεπτα:21-26/45-40/65-63/86-79

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Στην Ισπανία, η φορμαρισμένη Βαλένθια υποδέχθηκε την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και αποσπάστηκαν ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Στο ημίχρονο η Βαλένθια ήταν μπροστά στο σκορ με 49-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η «Βασίλισσα» πάτησε γκάζι και επέβαλλε τον ρυθμό της. Με κυνικό τρόπο η Ρεάλ κατάφερε να αποδράσει από την Βαλένθια με σκορ 76-73 παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν τη διοργάνωση με ρεκόρ 5-3.

Κορυφαίος για την Ρεάλ ήταν ο Γκάμπριελ Ντεκ που σημείωσε 17 πόντους. Διακριθέντας για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράντον Ντέιβις που ολοκλήρωσε με 22 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Βαλένθια φιλοξενείται απο την Μπαρτσελόνα, ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί την Μονακό

Τα δεκάλεπτα: 26-24/49-43/62-63/73-76