23.1 C

Ευρωλίγκα: Νίκη βάλσαμο για Παρτιζάν στην «καυτή» Σταρκ Αρένα (vids)

Στον τελευταιό αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα η Παρτιζάν υποδέχτηκε σε ένα κατάμεστο γήπεδο στο Βελιγράδι την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι Σέρβοι πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη με 96-88 χάρη στην βοήθεια και το κίνητρο που τους έδωσαν οι φίλαθλοι της.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 30 λεπτό της αναμέτρησης. Μέχρι εκείνη την στιγμή η Μακάμπι είχε τον απόλυτο έλεγχο και φαινόταν πως θα κατάφερει να φύγει με το διπλό από την Σερβία. Δεν είχε υπολογίσει όμως τον Λεσόρ ο οποίος έκανε ένα μαγικό 4ο δεκάλεπτο κυριαρχώντας και στις πλευρές του παρκέ δίνοντας τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείκχθηκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουέιντ Μπόλντγουιν με 23 πόντους και 7 ασίστ αλλά βρέθηκε σε πολύ άσχημο βράδυ έξω από την γραμμή του τριπόντου τελειώνοντας τον αγώνα με 1/6.

Από την Παρτιζάν την κορυφή στους πόντους μοιράστηκαν ο Ντάντε Έξουμ και ο Ζακ Λεντέι με 21. Ο Λεσόρ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16π. και 8 ριμπάουντ.