15.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: Μεγάλο διπλό η Μονακό, «απέδρασε» η Ζάλγκιρις, άνετα η Μπαρτσελόνα (vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας, που αγωνίστηκε χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, ηττήθηκε στην Stark Arena από την Ζαλγκίρις Κάουνας με 93-91 σε ένα ματς που κρίθηκε στο νήμα για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Λίγο αργότερα, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Άλμπα στην Ισπανία με 93-77, ενώ η Μονακό έφτασε σε τεράστιο διπλό στην Μπολόνια με 81-78.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λιθουανοί σκαρφαλώνουν στην 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-16, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχωρεί εκ νέου στην 16η με 10-16.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος από την αρχή του με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-45 με τον Γιάγκο ντος Σάντος να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να φτάνει κοντά στο double double (10 πόντους-9 ασίστ).

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η εικόνα δεν άλλαξε σημαντικά με το τέλος να γίνεται πραγματικό «θρίλερ» με λάθη και φάουλ από τις δύο πλευρές, για να φτάσει η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι σε ένα μεγάλο διπλό.

Φοβερή εμφάνιση από τον Γιάγκο ντος Σάντος για τους Σέρβους με 21 πόντους και 14 ασίστ και Λούκα Μίτροβιτς στους 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι σκόρερ Κίναν Έβανς (25π., 6ασ.) και Ρόλαντς Σμιτς (13π., 3ρ, 3ασίστ)

«Αλληλοεξουδετερώθηκαν» Μπολόνια και Μονακό στην Ιταλία-στον Παναθηναϊκό η τρίτη θέση

Ο Τζόρνταν Λόιντ έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με τον αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή να 'ναι αμφίρροπος. Μαζί με τον Μάικ Τζέιμς έφτασαν τη διαφορά στο +16 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο (27-43) , με τον Μάρκο Μπελινέλι να γράφει το 35-45 της ανάπαυλας.

Στην επαναφορά,οι Ιταλοί με εξαιρετική άμυνα έγραψαν επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 19-15 αλλά δεν στάθηκε ικανό να τους δώσει τη νίκη σημειώνοντας το τελικό 78-81.

Το Πριγκιπάτο είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λόιντ (24π-3ρ.) και τον συνήθη ύποπτο Μάικ Τζέιμς με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ και οι Ιταλοί τον Μπελινέλι με 21 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Τυπική διαδικασία για την Μπαρτσελόνα που έφτασε τις 18 νίκες και παραμένει δεύτερη

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί στρίμωξαν στα σχοινιά τους Ισπανούς στην έδρα τους και μάλιστα τους προσπέρασαν στο 12'(31-32). Οι Μπλαουγκράνα βρήκαν άμεσα εμφατική απάντηση και με ένα σερί 9-0 έκλεισαν το ημίχρονο με 51-39.

Στην τρίτη περίοδο, το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου έκοψε κάθε ελπίδα στην Άλμπα με 29-12 επιμέρους σκορ και το υπόλοιπο του ματς έγινε διαδικαστικό, ώστε να φτάσει η Μπαρτσελόνα σε μια εύκολη νίκη και να πάρει τη ρεβάνς από την ήττα της 15ης αγωνιστικής (74-70 στο Βερολίνο).

Οι Μπλαουγκράνα είχαν πρώτο σκόρερ τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ με 18 πόντους και 6 ασίστ αλλά και τον Όσκαρ ντα Σίλβα με double double 10π-10ρ., ενώ οι φιλοξενούμενοι τον Τιμ Σνάιντερ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.