27.2 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Ευρωλίγκα: Με «υπογραφή» Καλάθη η Φενέρ άλωσε το Μόναχο (pics, vids)

Η Ευρωλίγκα της περιόδου 2022-23 άρχισε να διανύει τα πρώτα της μέτρα και κρίνοντας από αυτά θα πρέπει να περιμένουμε μία χορταστική σεζόν!

Με μία σημαντική εκτός έδρας νίκη μπήκε η Φενέρμπαχτσε στη νέα Ευρωλίγκα αφού επιβλήθηκε της Μπάγερν με 74-62 μέσα στο Μόναχο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε τον έλεγχο επί 40 λεπτά και έφτασε στην επικράτηση πρωτίστως μέσα από την άμυνα της αφού οι Γερμανοί δεν έφτασαν σε καμία περίοδο τους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μάλιστα ακόμη και στο +20 (54-74 στο 37’) πριν φτάσει στην επικράτηση.

Ο Νικ Καλάθης είχε εξαιρετική παρουσία στο παρκέ για τη Φενέρ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 12 πόντους, 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ, πέντε ασίστ και ένα μόνο λάθος σε 29:25. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γιεκιρί με 15 πόντους, 6/6 δίποντα και έξι ριμπάουντ. Η Μπάγερν είχε σε σπουδαίο βράδυ τον Οθέλο Χάντερ που επιστράτευσε ακόμη και… τρίποντα (2/3) αλλά δεν ήταν αρκετά.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ.

Παρά τις σημαντικές απουσίες της, η Μιλάνο απέδρασε από τη Λιόν επικρατώντας της Βιλερμπάν με 69-62.

Η Βιλερμπάν μέσα από την άμυνα της έβαλε τους κανόνες στην πρώτη περίοδο την οποία έκλεισε προηγούμενη με 23-14 ωστόσο η Μιλάνο ισορρόπησε την κατάσταση σημειώνοντας 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο για να τελειώσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους τρεις (44-41) και με τον Νάντο Ντε Κολό να σημειώνει, πέραν των πρώτων πόντων της σεζόν, συνολικά 16 στο πρώτο μέρος.

Με το σήμα κατατεθέν της, την άμυνα δηλαδή, να εμφανίζεται για πρώτη φορά στο παιχνίδι η Μιλάνο άλλαξε τη ροή του αγώνα. Με παθητικό πέντε πόντων στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με πέντε (49-54) αλλά στο 30’ όλα ήταν ανοιχτά (54-56). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο η Βιλερμπάν προηγήθηκε με βολές του Ντε Κολό (62-61) αλλά δύο «μεγάλα» τρίποντα από τον Μπάρον και τον Πάνγκος έβγαλαν τη Μιλάνο από τη δύσκολη θέση (62-67 στα 54’’)

Στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι αντιμετώπισε, ίσως απρόσμενα, μεγάλες δυσκολίες από τη Ζαλγκίρις την οποία ωστόσο νίκησε με 84-83.

Η Ζαλγκίρις έστειλε το μήνυμα στην Μακάμπι από το πρώτο ημίχρονο αφού η άμυνα των Ισραηλινών ήταν «αναιμική» κάτι που αποδεικνύει το παθητικό των 48 πόντων που είχαν. Στο τέλος του ημιχρόνου οι Λιθουανοί ήταν μπροστά με 48-46 αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην τρίτη περίοδο.

Η Μακάμπι μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 19-8 προηγήθηκε με 65-56 στο 26’. Η Ζαλγκίρις δεν έχασε την επαφή με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (71-65 στο 30’) όμως η Μακάμπι μπήκε καλύτερα και στο τέταρτο και δημιούργησε διψήφια διαφορά (80-69 στο 33’). Οι Λιθουανοί όμως μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με ένα 7-0 (80-76 στο 35’) και το φινάλε πήρε χροιά θρίλερ.

Η Ζαλγκίρις προσπέρασε με καλάθι του Ντίμσα στα 1:27 (82-83) αλλά η Μακάμπι βρέθηκε στο 84-83 με βολές του Πόιθρες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ευκαιρία αλλά το τρίποντο του Ντιμσα στα 51’’ ήταν άστοχο.

Η Μπασκόνια πήρε τον πρώτο ισπανικό «εμφύλιο» της σεζόν αφού επιβλήθηκε της Βαλένθια εκτός έδρας με 81-71. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για 30 περίπου λεπτά (56-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου) αλλά οι Βάσκοι κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη.

Αν και χαρακτηριζόταν αμφίβολος, ο Ρόκας Γκιεντράιτις έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 19 πόντους και επτά ριμπάουντ για την Μπασκόνια που είχε υπερδιπλάσιες ασίστ από εκείνες της Βαλένθια (24 έναντι 10) και ήταν σαφώς πιο εύστοχη στα δίποντα (57,8% έναντι 44,4%).

Photo Credits: Milano, Zalgiris twitter