20.8 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: Οι ανατροπές, το σερί και το… θρίλερ (vids)

Δύο μεγάλες ανατροπές, ένα... θρίλερ και ένα σερί περιλάμβανε το αποψινό μενού της Ευρωλίγκας, πέραν της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τη Βαλένθια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ζαλγκίρις Κάουνας και Άλμπα Βερολίνου έδωσαν μεγάλη μάχη μέχρι τα τελευταία λεπτά, με την λιθουανική ομάδα έπειτα από αντεπίθεση στο β' ημίχρονο και καθοριστικά καλάθια από Ουλάνοβας και Μπραζντέικις, να παίρνει μία μεγάλη νίκη (88-81), επιστρέφοντας ακόμη και από διαφορά 20 πόντων.

Η Ζαλγκίρις πέτυχε την τρίτη νίκη της στην διοργάνωση, ολοκληρώνοντας μία μεγάλη ανατροπή με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο (επιμέρους 34-20), υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τρίτη τους ήττα. Κορυφαίος για τους Λιθουανούς, ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με 23 πόντους και ιδιαίτερα κρίσιμα σουτ. Επιστροφή στις νίκες για τη Ζαλγκίρις, αγνοεί το ροζ φύλλο αγώνα εδώ και τρία παιχνίδια η Άλμπα που είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε την Φενέρμπαχτσε στο "Παλάου Μπλαουγκράνα", με τους Τούρκους να πηγαίνουν ως αήττητοι στην Βαρκελώνη. Ωστόσο, αήττητο ήταν και... πάει, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και να επικρατεί με, παρά το γεγονός ότι καρδιοχτύπησε με την αντεπίθεση της Φενέρ στην τέταρτη περίοδο.

Ωστόσο η ακατανόητη επιλογή του Μότλεϊ να πάει για κάρφωμα στην τελευταία επίθεση, με τους Τούρκους στο -3 ήταν καταδικαστική.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκολα Λαπροβίτολα με 26 πόντους και 7 ασίστ. Στο 4-2 έφτασε η Μπαρτσελόνα, πρώτη ήττα και υποχώρηση στο 5-1 για τη Φενέρ των Ιτούδη και Καλάθη.

Η Μονακό συνέχισε το... βιολί της χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και έφτασε την πέμπτη νίκη της στην Ευρωλίγκα (85-79), η οποία ήταν και η τρίτη συνεχόμενη. Στο 1-5 υποχώρησε η σερβική ομάδα.

Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ήταν ο Τζόρτναν Λόιντ με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο... θρίλερ της Ιταλίας, η Βιλερπμάν απέδρασε από την έδρα της Βίρτους Μπολόνια ανατρέποντας το -14 που βρισκόταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησε με 84-79 και "τρίτωσε" τις νίκες της στη φετινή Ευρωλίγκα (3-3). Στο 2-4 υποχώρησε η ιταλική ομάδα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λάιτι με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ που οδήγησε τους Γάλλους στο θετικό αποτέλεσμα.