23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Η Ρεάλ το ντέρμπι, η πρώτη της Μπάγερν, σαρωτική η Μπασκόνια (vids)

Με τρία πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια, άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η Ρεάλ ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο στο Μιλάνο και σημείωσε μία σημαντική νίκη στο ντέρμπι της ημέρας ενώ η Μπάγερν κατάφερε να βρει την πρώτη νίκη της έπειτα από το αρχικό 0-5, κάνοντας παράλληλα δυσκολότερη τη ζωή της Εφές στη διοργάνωση. Η Μπασκόνια έκανε πάρτι στη Βιτόρια απέναντι στη Μακάμπι.

Στο Μιλάνο έγινε το ντέρμπι της βραδιάς στην Ευρωλίγκα, με τη Ρεάλ να επικρατεί της Μιλάνο με 83-77. Η «Βασίλισσα» ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο σπάζοντας την ισορροπία που δημιούργησε το πρώτο. Έτσι έφτασε στο 50% (3-3) και πιάνοντας σε αυτό τη Μιλάνο.

Το σκορ πήγε μάλλον απρόσμενα ψηλά στο πρώτο ημίχρονο. Η Ρεάλ προηγήθηκε με έξι (17-23) αλλά η Μιλάνο προσπέρασε με ένα σερί 9-0 (26-23 στο 11’). Η «Βασίλισσα» αντέδρασε και βρέθηκε ξανά μπροστά (38-43 στο 18’) αλλά η Μιλάνο ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 50-47. Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο κάνοντας ένα σερί 16-6 με το οποίο ξέφυγε με επτά στο 28’ (56-63). H Μιλάνο είχε πια σοβαρά προβλήματα στην επίθεση της και η Ρεάλ με τον Μουσα «καυτό» άρχισε να ξεμακραίνει (63-75 στο 35’). Οι γηπεδούχοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στους πέντε (75-80 στο 39’) αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο κάνοντας ένα σερί 16-6 με το οποίο ξέφυγε με επτά στο 28’ (56-63). H Μιλάνο είχε πια σοβαρά προβλήματα στην επίθεση της και η Ρεάλ με τον Μουσα «καυτό» άρχισε να ξεμακραίνει (63-75 στο 35’).  Οι γηπεδούχοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια μειώνοντας στους πέντε (75-80 στο 39’) αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Στο Μόναχο η Μπάγερν έπαιξε υπό το βάρος του 0-5 με το οποίο μπήκε στη διοργάνωση και απέναντι στην Εφές κατάφερε να κάνει σεφτέ. Ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο από τους πρωταθλητές Ευρώπης και έφτασε στη νίκη με 81-78 έχοντας ως κορυφαίους τους Ουίνστον και Μπόνγκα. Η Εφές υποχώρησε ακόμη περισσότερο παρά το ντεμπούτο του Αϊζάια Τέιλοτ που ήταν «άχρωμο».

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων. Έτσι στο 20’ η Εφές είχε προβάδισμα ενός πόντου (38-39) ενώ η τρίτη περίοδος δεν διαφοροποίησε τη ρευστή κατάσταση αφού η Μπάγερν ήταν μπροστά στο 30’ με 62-61. Οι Γερμανοί όμως ήταν πιο αποφασιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Με ένα σερί 15-6 βρέθηκαν στο +10 (77-67) αλλά η Εφές επέστρεψε γρήγορα (77-74 στο 36’). Η ομάδα του Τρινκέρι όμως κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Τη δυναμική που έχει στην Buesa Arena επιβεβαίωσε η Μπασκόνια, κάνοντας φύλλο και φτερό τη Μακάμπι την οποία νίκησε με 116-87. Για τους Ισραηλινούς αποδείχτηκε ότι τα παιχνίδια μακριά από το Τελ Αβίβ στο οποίο έκανε το 4/4, είναι διαφορετική κατάσταση.

Οι Βάσκοι έκαναν μία αψεγάδιαστη πρώτη περίοδο, από εκείνες στις οποίες πατούν στο τέρμα το γκάζι, καταφέρνοντας να σημειώσουν 35 πόντους για να προηγηθούν με 15 (35-20). Σε αυτό το διάστημα είχαν προλάβει ήδη να «γράψουν» 9/12 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 10 ασίστ! Στις αρχές της δεύτερης η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 21 (43-22 στο 13’), η Μακάμπι κατάφερε να τη μαζέψει (49-38 στο 17’) αλλά οι Βάσκοι την επανέφεραν στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του ημιχρόνου (63-42).

Η τρίτη περίοδος δεν άλλαξε τις ισορροπίες αφού η Μπασκόνια κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 (90-67 στο 30’) καθιστώντας διαδικαστικού χαρακτήρα την τέταρτη. Έτσι το μόνο ερωτηματικό που απέμεινε ήταν πού θα σταματούσαν οι Βάσκοι στην επίθεση. Η «100άρα» ήρθε 5:17 από το τέλος πριν διαμορφωθεί το τελικό 116-87.

Πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Μπασκόνια με πρώτο τον Μάρκους Χάουαρντ που είχε 23 ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ντάριους Τόμπσον με 15 πόντους και οχτώ ασίστ. Για τη Μακάμπι ο Λορένζο Μπράουν είχε 20.

Photo Credits: Real, Efes, Baskonia twitter