22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα: Η Ρεάλ “κλείδωσε” την πρωτιά με ασταμάτητο Χεζόνια, ζορίστηκε η Εφές, καταιγιστική η Ζαλγκίρις (vids)

Σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε «θρίλερ», η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με τον Ταϊρίκ Τζόουνς να είναι καθοριστικός, αφού σταμάτησε τον Μάρτιν Χέρμανσον στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, έφτασε στη νίκη με 85-84.

Ετσι, η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς ανέβηκε στην 12η θέση με 14-17 ρεκόρ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 5-26.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Ελάιτζα Μπράιαντ με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Ουίλ Κλάιμπερν.

Η Ζαλγκίρις ήταν καταιγιστική απέναντι στην Μπασκόνια και με πρωταγωνιστή για ακόμα μια φορά τον Κίναν Έβανς επικράτησε με 94-76 και συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στα play in.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι βρίσκεται στην 15η θέση με 13-18, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 9η με 16-15.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κίναν Έβανς με 20 πόντους και 4 ασίστ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Κεβάριους Χέιζ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε εκτός έδρας την Παρτιζάν και με τον Μάριο Χεζόνια να είναι ασταμάτητος επικράτησε με 88-76, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Έτσι, η ομάδα του Τσους Ματέο ανέβηκε στο 25-6 και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην 11η θέση με 14-17.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Μάριο Χεζόνια με 25 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Γκάμπριελ Ντεκ.