19.2 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα: Η Μονακό το θρίλερ, η Ζαλγκίρις το απόλυτο στην έδρα της (vid)

Η Ζαλγκίρις υποδέχτηκε την Ολίμπια Μιλάνο για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η ομάδα από την Λιθουανία πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 71-62.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 5-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν ακόμα πιο πολύ στην βαθμολογία με ρεκόρ 3-6 πια.

Πρωταγωνιστής για την Ζάλγκιρις δεν ήταν κανένας άλλος εκτός από τον Κίναν Έβανς, ο οποίος ήταν η κύρια επιθετική απειλή της ομάδας του και τελικά σκόραρε 23 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από την Ολίμπια διακρίθηκε μόνο ο Ναζ Μίτρου-Λονγκ με 19 πόντους και καλά ποσοστά ευστοχίας εντός πεδιάς (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας η Μονακό αντιμετώπισε στην έδρα της την Μπασκόνια. Αν και οι Μονεγάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τελικά με μια αντεπίθεση στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-74.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σοβάρεψε και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπασκόνια με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να σκοράρουν μόλις 1 πόντους και να δεχθούν 21.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έλι Οκόμπο με 22π. , συνεχίζοντας την πολύ καλή σεζόν που διανύει αφού μαζί με τον Τζόρνταν Λόιντ και τον Μάικ Τζέιμς δημιουργούν μια επιθετική τριάδα η οποία δεν γίνεται ανα αντιμετωπιστεί από τους αντιπάλους.