18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα Γυναικών: “Τζάμπα” ήττα για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα(vids)

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή ανατροπή από το -18 του 30ου λεπτού, έριξε τη διαφορά μέχρι και τον 1 πόντο, όμως στο τέλος η Μπουρζ ήταν αυτή που πανηγύρισε παίρνοντας εντός έδρας νίκη στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας με 67-61.

Oι ερυθρόλευκες παρά το γεγονός ότι μπήκαν πολύ άσχημα στην αναμέτρηση είχαν την ποιότητα να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλο αγώνα και έχασαν δύο ευκαιρίες να φέρουν το ματς στα ίσια. Με το σκορ στο 63-61 και με λιγότερο από 1 λεπτό να απομένει η Μέγκαν Γκούσταφσον τροφοδοτήθηκε ωραία στο χαμηλό ποστ αλλά δεν κατάφερε κατάφερε να βρει στόχο με το αριστερό χουκ που επιχείρησε. Δυο κατοχές αργότερα, με 17" στο ρολόι η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, το οποίο έκοψε οριστικά τα φτερά της ελληνικής ομάδας.

Η Μπουρζ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την επιλογή του Ολυμπιακού να αμυνθεί με μια στατική άμυνα ζώνης 2-3, πετυχαίνοντας αμέτρητα σουτ μέσης απόστασης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πίεσε πιο δυνατά πάνω στη μπάλα και με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή, η οποία δυστυχώς έμεινε ημιτελής.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61

Μπουρζ (Λαφαγιέ): Άντερσον 10, Στέινμπεργκε 7, Μπάνκολ, Μίτσελ 10, Αστιέρ 13, Γκουάπο 9, Ζόντια, Γκοντίν 10, Αλεξάντερ 8

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 5, Σταμάτη, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου 3, Σύρρα, Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου, Δίελα, Σουκ, Στραουτμάνε 13