18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα γυναικών: Ηττα για Φασούλα, Φενέρ – Σοπρόν ο τελικός (vids)

Η οικοδέσποινα Φενερμπαχτσέ και η ουγγρική Σοπρόν που απέκλεισε την Αβενίδα της Μαριέλας Φασούλας θα διεκδικήσουν τη φετινή Ευρωλίγκα γυναικών.

Στην κατάμεστη και... κοχλάζουσα έδρα της, η Φενέρ έκανε τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 24-11, ανέτρεψε το ματς με τη USK Πράγας και πανηγύρισε τη νίκη με 83-74 και την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό. Εκπληκτικό παιχνίδι για τις νικήτριες από την Ουκρανή Αλίνα Ιακγουπόβα.

Στον πρώτο ημιτελικό, η Μαριέλα Φασούλα και οι συμπαίκτριές της στην Αβενίδα έκαναν μεγάλη αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν πρόλαβαν να καλύψουν το χαμένο έδαφος από το κακό τους πρώτο. Η ουγγρική Σοπρόν πανηγύρισε τη νίκη με 74-69 και μαζί την πρόκριση για τον τελικό.