26.8 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Ευρωλίγκα: Επιστροφή στις νίκες για Μονακό και Παρτιζάν (vids)

Η Μονακό αντιμετώπισε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ενώ η ομάδα από το Ισραήλ άντεξε για 3 δεκάλεπτα, τελικά οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 86-67.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 4η θέση με 16-10, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στην 11η με 13-13.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τζόρνταν Λόιντ με 18 πόντους, με τον Ντόντα Χολ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με νταμπλ νταμπλ (12π. και 10 ριμπάουντ).

Στον άλλο αγώνα η Παρτιζάν παρότι για ένα ημίχρονο αντιμετώπισε δυσκολίες τελικά κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη με 88-74 απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου.

Έτσι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14-12 ρεκόρ, ενώ η Άλμπα παρέμεινε ουραγός με 7-19.

Ο Αλέξα Αβράμοβιτς ήταν εξαιρετικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 2 ασίστ σε μόλις 18 λεπτά συμμετοχής.