24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα: Εμφατικές νίκες και πειστικές εμφανίσεις από Ρεάλ και Βίρτους (vids)

Η Βίρτους Μπολόνια υποδέχτηκε την φορμαρισμένη Βαλένθια για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Ιταλοί καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και το μέχρι το τέλος του αγώνα κάνανε συντήρηση για το τελικό 89-59. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις 2 ομάδες με διαφορά 17 πόντων αφού η Βαλένθια σκόραρε μόλις 8π. στο πρώτο δεκάλεπτο.

Από εκεί και πέρα ο Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε διαχείρηση δυνάμεων σε πολλούς παίκτες του όπως Χάκετ, Τεόντοσιτς και Ζάιτεχ αφού δεν χρησιμοποιήθηκαν για περισσότερα απο 20 λεπτά.

Από την Βίρτους ξεχώρισαν τρείς παίκτες. Ο Μίκι σκόραρε 16π. και μλαζεψε 3 ριμπάουντ ενώ Λούντμπεργκ και Ογελέγε πρόσθεσαν από 14.

Στον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με την Άλμπα Βερολίνου οι Μαδριλένοι πήραν μια πολύ άνετη νίκη με 90-72.

Μετά την πειστική εμφάνιση απέναντι στην Εφές την προηγούμενη εβδομάδα η ομάδα του Τσους Ματέο φαίνεται να βρίσκει ρυθμό και να επσιτρέφει σε ένα νικηφόρο σερί. Τα σύννεφα που είχαν μαζευτεί πάνω από την θέση του Ισπανού προπονητή φαίνεται να απομακρύνονται.

Για την «Βασίλισσα» MVP ήταν ο Βίνσεντ Πουαριέ με 19π. και 7 ριμπάουντ ενώ 13 πρόσθεσε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 9 ασίστ.