26.8 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Μονακό – Εφές 82-89 : Απόδραση Εφές με ήρωα Λάρκιν (Vids)

Για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Εφές επικράτησε στην έδρα της φορμαρισμένης Μονακό με σκορ 89-82 , πετυχαίνοντας την παρθενική της εκτός έδρας νίκης στη διοργάνωση. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε αγώνες για τους Μονεγάσκους που «έπεσαν» στο 5-3. Από την άλλη, η Εφές «ανέβηκε» στο 4-4 δείχνοντας σημάδια βελτίωσης.

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στο «πριγκιπάτο» και πέρασε από νωρίς σε θέση οδηγού. Με Λάρκιν και Μπουμπουά να νιώθουν «ζεστοί», οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα.

Οι δύο «μονομάχοι» οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 48-44 υπέρ της Τουρκικής ομάδας. Την παράσταση ωστόσο έκλεψε το καλάθι του Έλι Οκόμπο για τους γηπεδούχους στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Εφές συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας κυριαρχήσει στο κομμάτι της δημιουργίας. Η Μονακό είδε τους Μάικ Τζέιμς και Κέμπα Γουόκερ να ολοκληρώνουν τα πρώτα 25 λεπτά με μόλις δύο πόντους αθροιστικά και παράλληλα την αντίπαλο της να ευστοχεί με 50% από το τρίποντο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 66-69 με τους γηπεδούχους να δίνουν ρεσιτάλ εύστοχων βολών με 21 στις 24.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα σε απόσταση αναπνοής. Η Εφές συντήρησε το προβάδισμα της μέχρι τα τελευταία λεπτά «δια πυρός και σιδήρου».

Ο Σέιν Λάρκιν πήρε απο το χέρι την Εφές και με τεράστια σουτ τελικά «χάρισε» το πρώτο διπλό για τη φετινή σεζόν στους φιλοξενούμενους που επικράτησαν των Μονεγάσκων με σκορ 89-82.

Κορυφαίος για την Εφές ήταν ο Σέιν Λάρκιν ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόρνταν Λόιντ που πέτυχε 19 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Η Εφές ήταν εξαιρετική στο δημιουργικό κομμάτι με 24 ασίστ για 7 μόλις λάθη. Οι γηπεδούχοι έμειναν με την παρηγοριά ότι νίκησαν τη μάχη των ριμπάουντ με 37 έναντι 27 της Εφές.

Την επόμενη αγωνιστική η Μονακό θα φιλοξενηθεί απο την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Εφές θα δοκιμαστεί στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα:25-28/44-48/66-69/82-89