19.7 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: Απέδρασε από τη Σερβία η Μιλάνο, ελεγχόμενη νίκη για Μπαρτσελόνα(vids)

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην τρίτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα(2-1) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπάγερν(0-3) με σκορ 84-73 με τους Βέσελι, Λαπροβίτολα και Αμπρίνες να πετυχαίνουν 14 πόντους έκαστος.

Αναλυτικά, η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τους Ρούμπιτ και Αμπρίνες να έχουν μια άτυπη μονομαχία οδηγώντας τις ομάδες τους επιθετικά με 13 και 12(4/4 3πτ) αντίστοιχα. Η Μπάγερν δυσκολευόταν να βρει επιθετικές λύσεις, όμως είχε απάντηση κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια στο -3(34-37).

Οι Μπλαουγκράνα μπήκαν αποφασισμένοι να αποκαταστήσουν την τάξη στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλαν όμορφες συνεργασίες και βρέθηκαν στο +14(44-58), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν πότε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης με το τελικό 73-84 να αντικατοπτρίζει απόλυτα τη συνολική εικόνα του αγώνα.

Σημαντικά ατομικά επιτεύγματα για τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους:

Τα δεκάλεπτα:18-18,34-37,53-65,73-84

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Η Μιλάνο αν και βρέθηκε πίσω στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 80-75 της Παρτιζάν, η οποία σκόραρε μόλις 4 πόντους στα τελευταία σχεδόν 7 λεπτά. Κομβικός ο Σιλντς με 25 πόντους και 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Ορμώμενοι από την ενέργεια του σερβικού κοινού και με ηγέτη επιθετικά τον ΛεΝτέι, ο οποίος πέτυχε όλα τα καλάθια της Παρτιζάν στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε προβάδισμα 9 πόντων στο 33ο λεπτό όμως κατέρρευσε πλήρως στη συνέχεια, είχε κακές επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ και γνώρισε μια οδυνηρή ήττα. Έσφιξε την άμυνα της στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα η Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα:27-17,49-41,61-62,75-80