23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Καρδιοχτύπια για Φενέρ, απόδραση για Αστέρα, σαρωτική Εφές (vids)

Η Φενέρ αγχώθηκε, αλλά χαμογέλασε στην αναμέτρηση με τη Μονακό, ο Ερυθρός Αστέρας απέδρασε στην παράταση από το Βερολίνο, ενώ η πρωταθλήτρια Εφές πέρασε σαν σίφουνας από το Μιλάνο για την 9η στροφή της Ευρωλίγκας.

Η καταιγιστική για τρία δεκάλεπτα Φενέρμπαχτσε, χαλάρωσε στο τέταρτο, είδε τη Μονακό να επιστρέφει, αλλά δεν το πλήρωσε και συνέχισε με νίκη την πορεία της στην Ευρωλίγκα (93-96), παίρνοντας το... θρίλερ όπως εξελίχθηκε στην έδρα των Γάλλων, διευρύνοντας το εκρηκτικό της ξεκίνημα με 8 νίκες και μόλις μία απώλεια. Τρίτη ήττα για τη Μονακό.

Η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο στην τελευταία περίοδο μίλησε η Μονακό. Με ένα τρομερό δεκάλεπτο και επιμέρους 33-17, εξαφάνισε τη διαφορά και έφτασε μία ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή. Αυτή δεν ήρθε στις λεπτομέρειες και η Φενέρ πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα των Μονεγάσκων. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους και 7 ασίστ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του Μονακό-Φενέρ.

Ένα πραγματικό ντέρμπι εκτυλίχθηκε στο Βερολίνο ανάμεσα σε Άλμπα και Ερυθρό Αστέρα, με το επιπλέον πεντάλεπτο να κρίνεται απαραίτητο για να αναδειχθεί νικητής. Στην παράταση, η σερβική ομάδα "λύγισε" τους Γερμανούς με μπροστάρηδες Βιλντόζα-Νέντοβιτς και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση. Έκτη συνεχόμενη ήττα για την Άλμπα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του Άλμπα-Ερ. Αστέρας.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές πέρασε σαρωτικά από το Μιλάνο με 80-51, διασύροντας την Αρμάνι που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο. Ανέβηκε στο 4-5 η τουρκική ομάδα, έπεσε στο 3-6 η ιταλική.

Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Ουίλ Κλάιμπερν στα όρια του νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ που οδήγησε την Εφές στον θρίαμβο επί ιταλικού εδάφους.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του Μιλάνο-Εφές.