31.7 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Ευρωλίγκα: Καλή εμφάνιση από Παπαπέτρου και άνετα η Παρτιζάν, αγχωτικό «διπλό» για Βαλένθια (vids)

Η Βιλερμπάν υποδέχτηκε την Βαλένθια για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ισπανική ομάδα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 83-79 για την μάχη που δίνει για να μπει στην 8αδα.

Η Βαλένθια έκανε τα εύκολα δύσκολα αφού στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 15 πόντους, είδε όμως την Βιλερμπάν να αντεπιτίθεται και τελικά να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την ανατροπη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 11η θέση της βαθμολογίας με 9-10 ρεκόρ, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην 17η με 6-13.

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού δεν είχε τον απόλυτο πρωταγωνιστή αλλά 4 παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Ράντεμπο 13, Λόπεζ-Αροστέγκι 13, Φεράντο 11, Πρέπελιτς 11)

Από την Βιλερμπάν καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νάντο Ντε Κολό με 14 πόντους (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στον άλλο αγώνα η Παρτιζάν αντιμετώπισε στη Σερβία την Μπασκόνια και πήρε μία άνετη νίκη με 83-65.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε ανάγκη αυτή την επικράτηση για να βρεθεί μία ανάσα από την 8αδα. Αυτή την στιγμή βρίσκεται στην 12η θέση αλλά είναι μόλις μία νίκη μακριά από την 8η θέση που κατέχει η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Από την άλλη πλευρά η Μπασκόνια για ακόμα μία φορά δεν είχε καλή επίδοση σε εκτός έδρας αναμέτρηση και είδε το ρεκόρ να υποχωρεί στο 11-8 και την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής.