17.7 C

Europe Cup: Με το δεξί ο Κεραυνός του Κακιούζη(pics+vid)

Ο Κεραυνός Στροβόλου πραγματοποίησε ιδανική αρχή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο FIBA Europe Cup, παίρνοντας διπλό στην έδρα της Οπάβα με σκορ 89-77.

Η κυπριακή ομάδα, στην τεχνική ηγεσία της οποίας βρίσκεται ο Μιχάλης Κακιούζης ανέβασε πολύ την απόδοση της μετά το 38-35 του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έλεγξε τα ριμπάουντ (33-38) και με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ (15-27) έφτασε σε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα. Άμπελ(25π), Μπερνς(27π,8ασίστ,4κλεψίματα) και Κρουμπάλι(20π,13ριμπ,4μπλοκ) πήραν από το χέρι τον Κεραυνό ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μόκραν με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:21-14,38-35,60-58,77-89

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η βουλγαρική Μπαλκάν επιβλήθηκε μέσα στην έδρα της Λεβίτσκι Πατριότι από τη Σλοβακία με σκορ 83-91.