17.1 C
Τρίτη, 22 Οκτωβρίου, 2024

Europe Cup: Καταιγιστική Σάσαρι, άνετες και ωραιές Λε Πορτέλ και Μπιλμπάο!

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής βρέθηκαν αντιμέτωπες Ρίλσκι Σπόρτιτς με την Λε Πορτέλ. Η αναμέτρηση είχε ξεκάθαρο φαβορί και οι "Γάλλοι" δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης επικρατώντας 80-60, ανέβηκαν στο 2-1 και πάτησαν προσωρινά κορυφή ενώ η ομάδα από την Βουλγαρία παραμένει χωρίς νίκη.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενος ο Ντεάντρε Γκόλστον με 23 πόντους (5/8 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ ενώ η Ρίλσκι είχε σε καλό βράδυ τον Πλάνινιτς με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και 4 ασίστς.

Νίκη πρωτιάς για την Κάλεβ απέναντι στην Άλμπα Φέχερβαρ. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν πήγαν να αυτοκτονήσουν χάνοντας διαφορά 14 πόντων αλλά στο τέλος της αναμέτρησης βρήκαν λύσεις, επικράτησαν  με 95-89 και έμειναν αήττητοι (3-0) στον 6ο όμιλο ενώ οι Ούγγροι υποχώρησαν στο 1-2.

MVP για την Κάλεβ ο ασταμάτητος Εσθονός guard Λέμετ Μπόκλερ με 30 πόντους (6/9 τρίποντα)  ενώ στην προσπάθεια αντεπίθεση της Άλμπα εξαιρετικός ήταν ο Ντάβιντ Νίκολς με 19 πόντους και 9 ασίστς.

Στο ντέρμπι κορυφής του 10ου ομίλου επικράτησε άνετα η Μπιλμπάο της Πριεβίζντα με 61-84. Οι Ισπανοί τελείωσαν δυνατά το πρώτο ημίχρονο δημιουργώντας διαφορά 9 πόντων. Διαφορά που φρόντισαν να αυξήσουν όσο κυλούσε το ματς και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Στο 3-0 βρίσκονται πλέον αντίθετα οι Σλοβάκοι υποχώρησαν στο 2-1.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντε Ράιντερ με 11 πόντους 7 ριμπάουντ και 25 στο σύστημα αξιολόγησης σε μόλις 16 λεπτά άλλοι δυο παίχτες ήταν διψήφιοι. Για τους γηπεδούχους σε καλό βράδυ ήταν ο Κιθ Τζόρνταν με 17 πόντους και 4 "σκουπίδια".

Υπερηχητική Σάσαρι (3-0) μπήκε στον αγώνα με σπασμένα φρένα προηγήθηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο +23 (53-30). Η Ντνίπρο (1-3) δεν κατάφερε να βγάλει ποτέ αντίδραση και έχασε με κάτω τα χέρια 94-62 .

Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο Τζιοβάνι Βερονέσι με 23 πόντους και 5 τριποντά που είδε άλλους 3 συμπαίκτες του να είναι διψήφιοι. Για τους Ουκρανούς μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Ντανιήλ Συπάλο που σημείωσε double double.