23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Europe Cup: Ήττα για Κεραυνό, νίκησαν Τούρκοι και Λε Πορτέλ (pics)

Σε μειονεκτική θέση βρίσκεται ο Κεραυνός Στροβόλου, στην προσπάθεια πρόκρισης στις 16 κορυφαίες ομάδες του FIBA Europe Cup, αφού ηττήθηκε εντός έδρας από την Κλουζ κι έχασε σημαντικό έδαφος, έχοντας ματς-κριτήριο την επόμενη εβδομάδα στο Βέλγιο με τη Μονς. Η τρίτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου της διοργάνωσης, σημείωσε απόλυτη επιτυχία για τις τουρκικές ομάδες, ενώ Λε Πορτέλ και Μπάκεν Μπέαρς παραμένουν αήττητοι.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Η 3η αγωνιστική του Europe Cup:

9ος Όμιλος:

Κατάγια – Ινσταμπούλ Μπασακσεχίρ 82-87

Την τρίτη ήττα σε τρεις αγώνες γνώρισε η Κατάγια στον 2ο γύρο του FIBA Europe Cup. Η Μπασακσεχίρ με πρωταγωνιστή τον Κροάτη Ιβάν Μπούβα που πέτυχε 28 πόντους γύρισε από το -9 του ημιχρόνου και πέρασε από την Φινλανδία φτάνοντας στο 2-1 αυξάνοντας παράλληλα τις ελπίδες της για πρόκριση. Για τους γηπεδούχους ο Γουίλιαμς σημείωσε 17 πόντους.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Λε Πορτέλ – Νίζνι Νόβγκοροντ 79-72

Στο ντέρμπι της ημέρας η Λε Πορτέλ κέρδισε την Νίζνι και φαίνεται να καθαρίζει την πρωτιά στον όμιλο του θανάτου αφού έφτασε στην 3η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον 2ο γύρο. Η Λε Πορτέλ στηρίχτηκε σε αρκετούς παίχτες ενώ για τους Ρώσους ο Γκουμπάνοφ έβαλε 18π.

Νεβέζις – Μπουγιουκτσεκμέτσε 75-78

Διπλό πέτυχε και η έταιρη Τούρκικη ομάδα στην διοργάνωση. Η Μπουγιουσεκμέτσε διατήρησε μέχρι τέλους την διαφορά που άρχισε να χτίζει στην 2η περίοδο και πέτυχε κομβική νίκη εν όψει της συνέχειας σε ένα ανοιχτό όμιλο. Για τους γηπεδούχους ο Λιχοντέι ξεχώρισε με 24π. ενώ 19 πέτυχε ο Γουόκερ για τους νικητές.

Κόρμεντ – Φέχερβαρ 77-85

Ο ουγγρικός εμφύλιος του FIBA Europe Cup έβγαλε νικήτρια την Φέχερβαρ. Οι νικητές κυριάρχησαν για 28 λεπτά έχοντας προηγηθεί με 38-63. Ο Λόραντ με 27 πόντους (10/12 σουτ) οδήγησε την ομάδα του σε μια εύκολη νίκη παράλληλα στην 1η θέση του ομίλου.

1. Μπουγιουσεκμέτσε 5 (2-1)
2. Φέχερβαρ 5 (2-1)
3. Νεβέζις 4 (1-2)
4. Κόρμεντ 4 (1-2)

11ος Όμιλος:

Μπάκεν Μπέαρς – Σζολνόκι 100-96

Σημαντικότατο βήμα για πρόκριση στην φάση των 16 έκανε η Μπάκεν. Η ομάδα από την Δανία επικράτησε με σκορ βγαλμένο από το ΝΒΑ την Ζολνόκι. Το παιχνίδι ήταν σε όλη την διάρκεια κλειστό με τους γηπεδούχους να κερδίζουν χάρης και την βόηθεια του κόσμου τους. Η προσπάθεια του Μιλόσεβιτς (24π.) δεν ήταν αρκετή για τους Ούγγρους που έπεσαν στο 1-2.

Μόρναρ – Τσμόκι Μίνσκ 83-76

Η 4η περίοδος έκρινε το παιχνίδι στο Μαυροβούνιο όπου η Μόρναρ επικράτησε της Τσμόκι με 83-76. Οι γηπεδούχοι πήραν το αποτέλεσμα και ανέβηκε στη 2η θέση του ομίλου. Όσον αφορά την ομάδα από την Λευκορωσία που αγωνίζεται στην VTB League γνώρισε ακόμη μια ήττα και βυθίστηκε στην τελευταία θέση του ομίλου. Οι Ρος and Νίνταμ πέτυχαν μαζί 39π για τους νικητές.

1. Μπάκεν 6 (3-0)
2. Μόρναρ 5 (2-1)
3. Σζολνόκι 4 (1-2)
4. Τσμόκι 3 (0-3)

12ος Όμιλος:

Κεραυνός Στροβόλου – Κλούζ 67-71

Στον Στρόβολο ο Κεραυνός γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα στον 2ο γύρο καθώς η Κλούζ τον αιφνιδίασε στην αρχή (7-23 στο 9’). Η κυπριακή ομάδα των πολλών αμερικανών σταδιακά μείωσε μέχρι που πέρασε μπροστά στις αρχές της 4ης περιόδου, ωστόσο η κούραση και κάποιες λάθος επιθέσεις έδωσαν την νίκη στην Κλούζ. Με νίκη στην Ρουμανία ο Κεραυνός παραμένει ζωντανός στην μάχη της πρόκρισης. Καταλυτικός για τους ρουμάνους ο Κρόμα με 28π. Ο Αμπουκάρ πέτυχε 19π. για την ομάδα τους πρωταθλητές Κύπρου.

Μόνς – Γκρόνινγκεν 84-65

Βαριά ήττα γνώρισε στο Βέλγιο η Γκρόνιγκεν. Οι πρωταθλητές Ολλανδίας υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στον όμιλο. Η Μόνς με την σειρά της πήρε την πρώτη νίκη- ανάσα που κρατά την πρόκριση ζωντανή στου δρόμου τα μισά. Οι Ντεμπ με 24π και ο Γκριν με 22π ήταν οι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού.

1. Γκρόνινγκεν 5 (2-1)
2. Κλούζ 5 (2-1)
3. Μόνς 4 (1-2)
4. Κεραυνός 4 (1-2)