29.7 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Euroleaue: Πάρτι στο Βελιγράδι η Παρτίζαν,”καυτός” Μαρίνκοβιτς διέλυσε τη Φενέρ! (pics+vids)

Μία Παρτίζαν, που δείχνει τον τελευταίο καιρό να είναι σε φοβερή κατάσταση, νίκησε και τη Ρεαλ με 104-90 στη Stark Arena και πλέον βρίσκεται στο "κυνήγι" της 5ης θέσης! Εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο για την Μπασκόνια (54-25), η οποία με έναν αφηνιασμένο Βάνια Μαρίνκοβιτς (35 πόντους, 6 τρίποντα), νίκησε με 92-69 την Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη και την έβαλε σε... μπελάδες.

Μπασκόνια-Φενέρμπαχτσε: 92-69

Πολύ γρήγορος ρυθμός στη πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να πάνε σε αρκετές κατοχές και γρήγορες επιθέσεις. Παρόλο που συνήθως αυτό είναι το παιχνίδι που θέλουν να παίζουν οι "Βάσκοι", η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν είχε πρόβλημα να ακολουθήσει. Υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με την Φενέρ να προηγείται με 27-25.

Με τις αλλαγές των δύο προπονητών έπεσε ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο. Με ένα γρήγορο 11-6 επιμέρους σερί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 38-31 στο (15') της αναμέτρησης. Μία υπέρ της διαφορά που η ομάδα της Κωνσταντινούπολης συντήρησε έως τη λήξη του ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα η Φενέρ προηγούνταν με 44-38 αντιμετωπίζοντας αρκετά αποτελεσματικά το μαρκάρισμα στο μακρινό σουτ που διακρίνει τη Μπασκόνια.

Αυτό που μπόρεσε να κάνει αποτελεσματικά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (να κρατήσει τη Μπασκόνια χαμηλά στο τρίποντο) δεν μπόρεσε να αποτρέψει στο δεύτερο. Με τρία τρίποντα των Κοστέλο, Μαρίνκοβιτς και Γκιεντράιτις, οι Βάσκοι μείωσαν στον πόντο στο (28') της αναμέτρησης, ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου πήρε και το προβάδισμα με 60-58.

Ήταν να μην βρουν ρυθμό οι παίχτες του Χουάν Πεναρόγια. Με τον Βάνια Μαρίνκοβιτς να πιάνει "φωτιά" και να πετυχαίνει 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο(!) η Μπασκόνια ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο (5') της τέταρτης περιόδου (78-66). Οι γηπεδούχοι μάλιστα δεν άφησαν το "πόδι από το γκάζι" και πραγματικά έκαναν πάρτι στην 4η περίοδο. Με επιμέρους σκορ 32-11 έφτασαν στην επικράτηση με 92-69.

Παρτιζάν-Ρεάλ Μαδρίτης: 104-90

Αρκετά κοντά οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Καμία δεν εξασφάλισε κάποια μεγάλη διαφορά, πέρα από το +5 της Ρεάλ (18-13) στο (7'). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 23-21 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με την τριάδα των Έξουμ, Νάναλι και Πάντερ να σημειώνει μαζί 24 πόντους (από τους 28 συνολικά) στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Παρτίζαν πήρε μία διψήφια διαφορά την οποία συντήρησε μέχρι την ανάπαυλα. Συνεπώς το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγείται με 49-38.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια. Αυτό ευνόησε την Παρτίζαν η οποία συντηρούσε ένα προβάδισμα της τάξης των 5-8 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τα ριμπάουντ έβγαζαν περισσότερη ενέργεια, ενώ από την άλλη η Ρεάλ είχε σε καλή βραδιά τους Τζάναν Μούσα και Μάριο Χεζόνια. Με τρεις βολές του Βόσνιου γκαρντ-φοργουορντ το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα από το Βελιγράδι να προηγείται με 78-72.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έχουμε πραγματική μάχη στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική γνώμη διότι μπήκαν αφηνιασμένοι. Σε (5') πραγματοποιήσαν ένα επιμέρους σερί 17-4(!) με αποτέλεσμα να εκτινάξουν τη διαφορά στο +19 (95-76). Η ομάδα από τη Σερβία έπαιξε εκπληκτική άμυνα αυτό το διάστημα. Κάπου εκεί η Ρεάλ μην μπορώντας να συνειδητοποιήσει τι έγινε δεν αντέδρασε και πλέον το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης που βρήκε την Παρτίζαν θριαμβεύτρια με 104-90.

Βιλερμπάν-Ερυθρός Αστέρας: 60-76

Δύσκολα έβαλε για τρεις περιόδους στους "ερυθρόλευκους" η Βιλερμπάν. Με τον Νάντο Ντε Κολό (14 πόντους) να ξεκινά "ζεστός" η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ προηγήθηκε με 19-17 μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη και στην δεύτερη περίοδο γεγονός που έδινε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να προηγείται στην ανάπαυλα με 42-37.

Παρόλο που η Βιλερμπαν είχε τον έλεγχο και στα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, δεν μπορούσε όμως να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας. Ο Ερυθρός έμενε κοντά στο σκορ και επεδίωκε να βρει ρυθμό στην επίθεση ώστε να διεκδικήσει τη νίκη. Με τους Καμπάτσο και Πετρούσεφ να μονοπολούν τις επιθέσεις των Σέρβων, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο (25') της αναμέτρησης, με το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 56-53 υπέρ τους.

Σιγά σιγά η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βελτίωσε την άμυνά της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα από το Λυών να σκοράρει με το σταγονόμετρο, ειδικά στην τέταρτη περίοδο. Με τον Αστέρα να βρίσκει το σκορ και έξω από τα 6.75 (4 τρίποντα στην 4η) αλλά και την Βιλερμπάν να σκοράρει μόλις εφτά πόντους στην τελευταία περίοδο,η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων. Έτσι επικράτησαν με 76-60, διατηρώντας τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση στην 8αδα της γιούρολιγκ.