20.7 C
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024

Euroleague: Η χαμένη, “πράσινη” ευκαιρία και το θρίλερ της Πόλης (vid)

Το πρώτο μέρος της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ήταν εξόχως ενδιαφέρον παρότι αφήνει μία πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό που έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για ένα “διπλό” που θα έβαζε την παρουσία του στη διοργάνωση σε μία διαφορετική βάση. Πέραν της ήττας των “πράσινων” στο Τέλ Αβίβ, η βραδιά έκρυβε ένα θρίλερ στην Πόλη εκεί όπου ο Αλμπισί “σκότωσε” για λογαριασμό της Ζενίτ τη Φενέρμπαχτσε, το τέλος στο σερί πέντε ηττών της Μιλάνο και την επέκταση στο νικηφόρο σερί της Ρεάλ στους 10 αγώνες.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΖΕΝΙΤ 81-84

Μπορεί να μην είναι και τόσο μακριά από την 8άδα ωστόσο 10 ήττες σε 15 ματς είναι πολλές για τη Φενέρμπαχτσε που έχει χάσει φέτος με όλους τους πιθανούς τρόπους. Σήμερα έχασε εντός έδρας από την εκ των ουραγών της βαθμολογίας Ζενίτ με τρίποντο του Αλμπισί. Ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα της ομάδας του Ομπράντοβιτς ενώ οι Ρώσοι σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους, τρεις εκτός των οποίων επιτεύχθηκαν εκτός έδρας (με Ολυμπιακό και Βιλερμπάν οι άλλες δύο).

Θυμηθείτε τις λεπτομέρειες του αγώνα της Κωνσταντινούπολης ΕΔΩ

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα της Φενέρμπαχτσε με τη Ζενίτ

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 88-79

Η εντυπωσιακή εκκίνηση του μέσα στην “καυτή” MENORA MIVTACHIM ARENA επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 29-13 και να πιστέψει δικαιολογημένα σε μία εκτός έδρας νίκη που τελικά δεν ήρθε. Οι Ισραηλινοί πρόλαβαν να καλύψουν το χαμένο έδαφος στη δεύτερη και τελικά πήραν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, όταν δηλαδή ο Παναθηναϊκό φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις (23-10 το επιμέρους σκορ).

Για τους “πράσινους” αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε επτά εκτός έδρας ματς ενώ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη της που στην έστειλε στο 11-4.

Θυμηθείτε τις λεπτομέρειες του αγώνα του Τελ Αβίβ ΕΔΩ

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρηση Μακάμπι - Παναθηναϊκός

ΜΙΛΑΝΟ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ 78-71

Το 66-63 του 34ου λεπτού δημιουργούσε προσδοκίες ενός ακόμη θρίλερ στη βραδιά. Η Μιλάνο όμως απέφυγε την “γκέλα” απέναντι στη Βαλένθια φτάνοντας στην επικράτηση με 78-71, με μία εμφάνιση που είχε τα... απολύτως απαραίτητα. Έβαλε ωστόσο τέλος στο σερί των πέντε ηττών για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα.

Θυμηθείτε τις λεπτομέρειες του αγώνα του Μιλάνου ΕΔΩ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 55-77

Άνιση αποδείχτηκε η “μάχη” της Μπασκόνια με τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η αντίσταση των Βάσκων δεν κράτησε για περισσότερο από μία περίοδο. Η “Βασίλισσα” με το άνετο 77-55 έφτασε στις 10 συνεχόμενες νίκες και περιμένει αύριο ήττα της Εφές από την ΤΣΣΚΑ, για να την “πιάσει” στην κορυφή.