22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Euroleague: Τα εύκολα δύσκολα η Μπασκόνια, περίπατος για Παρτίζαν (pics+vids)

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 16 πόντους στην 4η περίοδο, όμως η Άλμπα με μία φανταστική αντεπίθεση της έβαλε... δύσκολα, με τους Βάσκους να χρειάζονται ένα κρίσιμο καλάθι του Σεντεκέρσκις για να επικρατήσουν εν τέλει με 91-86. Ξεχώρισαν Μακιντάιρ,Μονέκε και Σεντεκέρσκις για τους νικητές, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη, ρίχνοντας παράλληλα τα "άλμπατρος" στο 0-2. Μία περίοδο άντεξε όλη και όλη η Βιλερμπάν απέναντι στην Παρτίζαν, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επικρατεί εύκολα με 88-62.

Άλμπα-Μπασκόνια: 86-91

Με τον Μίλερ Μακιντάιρ να σημειώνει οχτώ γρήγορους πόντους στην πρώτη περίοδο, η Μπασκόνια πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (20-15) στο (8') της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν σε ένα γρήγορο τέμπο παιχνιδιού με αρκετές κατοχές, παιχνίδι στο οποίο αρέσκονται και οι δύο δηλαδή. Με το πέρας της πρώτης περιόδου οι Βάσκοι προηγούνταν με 25-21.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με την ομάδα του Χουάν Πεναρόγια να συντηρεί ένα προβάδισμα της τάξης 5-8 πόντων. Στον αντίποδα, η Άλμπα έβρισκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τους Τίμαν και Ολίντε, με την ανάπαυλα να βρίσκει την Μπασκόνια να προηγείται με 51-47.

Στην τρίτη περίοδο οι "Βάσκοι" προσπάθησαν να βάλουν τις βάσεις για την επικράτησή τους. Βελτιώνοντας την άμυνα τους κοντά στο καλάθι, σε συνδυασμό με τη δυναμική παρουσία του Τσίμα Μονέκε, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +15 (64-49). Ένα  προβάδισμα που συντήρησαν μέχρι τη λήξη της περιόδου (76-61). Η Άλμπα όμως δεν παραιτήθηκε. Με αντεπίθεση διαρκείας και ένα επιμέρους σερί 20-7, στα πρώτα (7') της τέταρτης περιόδου, μείωσε στους τρεις (84-81) με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Η Μπασκόνια όμως έδειξε ψυχραιμία και με τα δύο κρίσιμα καλάθια των Σεντεκέρσκις και Μαρίνκοβιτς πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα.

Βιλερμπάν-Παρτίζαν: 62-88

Αρκετά κοντά οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με την Παρτίζαν προς το τέλος της να παίρνει μία διαφορά τεσσάρων πόντων (17-14). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν θέλησε να μπει σε μπελάδες και φρόντισε να δείξει την υπεροχή της στην δεύτερη περίοδο.

Ο Ντανίλο Αντζούσιτς ήταν αυτός που έδωσε τον ρυθμό, ακολούθησαν και οι υπόλοιποι με αποτέλεσμα η Παρτίζαν να φτάσει σε διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου (29-16). Μία υπεροχή που συντήρησε μέχρι την ανάπαυλα (43-29).

Στην επανέναρξη η Παρτίζαν δεν έδειξε καμία διάθεση να χαλαρώσει. Μάλιστα με ένα επιμέρους σερί 13-0, από το (25'-28'), εκτίναξε το υπέρ της προβάδισμα στο +30, δίνοντας ουσιαστικά ένα πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη. Μετά από (30') παιχνιδιού η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγούνταν με +24 (72-48). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον τυπική διαδικασία με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και το θέαμα να μην είναι το καλύτερο δυνατό, η ομάδα του Βελιγραδίου έκανε συντήρηση δυνάμεων φτάνοντας άνετα στη νίκη.