33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Euroleague: Σόκαρε την Φενέρ η Βιλερμπάν, “βύθισε” την Αρμάνι η Μονακό! (pics+vids)

Η Μπαρτσελόνα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα της αναμέτρησης για (37'), όμως ο Σέρχιο Γιούλ δεν παρέδωσε τα... "όπλα" και με 15 δικούς του πόντους στην 4η περίοδο, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Μαδριλένοι, εκμεταλλευόμενοι και την ψυχολογία της Μπαρτσελόνα, κυριάρχησαν και πήραν τη νίκη με 91-86. Η Βαλένθια, χωρίς του δύο σέντερ της κατάφερε να περάσει από το Βερολίνο νικώντας με 94-88 της Άλμπα. Δεν καταλαβαίνουν από απουσίες οι Ισπανοί που έφτασαν τις 4 συνεχόμενες νίκες και... "χτυπάνε την πόρτα" της 8αδας. Η Μονακό συντηρούσε σταθερά μία διαφορά 7-10 πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, παίρνοντας στο τέλος εύκολα τη νίκη με τους Ιταλούς να μένουν τελευταίοι. Εκθαμβωτική η Βιλερμπάν έκανε ότι ήθελε την Φενέρμπαχτσε με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μην έχει ποτέ το προβάδισμα, αλλά τη διαφορά να φτάνει έως και το +18.

Ρεάλ-Μπαρτσελόνα: 91-86

Οι Καταλανοί μπήκαν με φοβερό ρυθμό στην αναμέτρηση. Μέσω του πικ εντ ρολ στην επίθεση έβρισκαν εύκολα καλάθια μέσα στη ρακέτα της Ρεάλ. Με έξι γρήγορους πόντους του Γιαν Βέσελι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-2. Μάλιστα διεύρηναν και άλλο το προβάδισμά τους φτάνοντας στο +11 με το σκορ στο 20-9. Όμως στα τελευταία λεπτά της περιόδου, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανεξήγητα αναλώθηκε σε τρίποντα από την περιφέρεια του Σανλί με τον Τούρκο να έχει 0/3. Αυτό εκμεταλλεύτηκε και η "βασίλισσα" με τον Γκάμπριελ Ντεκ να σημειώνει πέντε σερί πόντους, πραγματοποίησε ένα σερί 7-0 κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -4 (20-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν κυριάρχησε καμία από τις δύο ομάδες. Δεν υπήρχαν μεγάλα επιμέρους σερί. Οι γηπεδούχοι, με τους Ταβάρες και Μούσα κυρίως, προσπάθησαν να μειώσουν και άλλο τη διαφορά. Όμως οι φιλοξενούμενοι πάντα είχαν τις απαντήσεις ώστε να συντηρήσουν αυτή την υπέρ τους διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων. Το ημίχρονο έκλεισε με τους "μπλαουγκράνα" να προηγούνται με 39-32. Εκ πρώτης όψεως και οι δύο ομάδες είχαν αρκετά λάθη (20 μαζί) όμως η Μπαρτσελόνα σούταρε πολύ καλύτερα έξω από τα 6,75 (7/15, 46,7%) ενώ από την άλλη πλευρά η Ρεάλ είχε μόλις 2/10.

James Nnaji goes UP for the Alley-Oop Slam ?#FlightTime I @TurkishAirlines pic.twitter.com/gBhaj4kU8e

— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) January 26, 2023

Παρόμοια εικόνα με το δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε και στο τρίτο. Στις αρχές της περιόδου οι Μαδριλένοι μπήκαν δυναμικά και έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (44-42). Η Μπαρτσελόνα όμως δεν αγχώθηκε πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα (2 ο Κάλινιτς 1 ο Σατοράνσκι) και ξαναπήρε ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας (53-45). Μάλιστα με καλάθι του Μίροτιτς επανέφερε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, με το δεκάλεπτο να λήγει εν τέλη στο 59-50, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν και πάλι τις απαραίτητες λύσεις στην αντίδραση της Ρεάλ και να πάνε στην τελευταία περίοδο με αυτό το +9 υπέρ τους.

Η Ρεάλ δεν υπήρχε όμως περίπτωση να τα παρατήσει. Πόσω μάλλον ένας παίχτης της μπαρουτοκαπνισμένος από τέτοιες αναμετρήσεις. Ο Σέρχιο Γιούλ φρόντισε οι Μαδριλένοι αν πέσουν να πέσουν μαχόμενοι. Σημείωσε δεκαπέντε πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, δίνοντας μάλιστα για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Με τρίποντο δικό του στο (37') της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 69-67. Ο Χίγκινς όμως μέσα σε όλο τον πανικό στην τελευταία περίοδο των φιλοξενούμενων ο Χίγκινς ισοφάρισε. Ακολούθησαν δύο λάθη εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες (Γιουλ,Μίροτιτς) με την Μπαρτσελόνα να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Σατοράνσκι με 1.7" να απομένουν αστόχησε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο (73-73).

Στην παράταση απλά η Ρεάλ ήταν ανώτερη. Με τον Τζάναν Μούσα να σημειώνει 10 πόντους σε αυτό το διάστημα η Ρεάλ προηγήθηκε με 84-76 (1:30') πριν τη λήξη ένα προβάδισμα που συντήρησε μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη μεγάλη νίκη.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Άλμπα-Βαλένθια: 88-94

Η Βαλένθια πήγε στην γερμανική πρωτεύουσα χωρίς τους δύο σέντερ της (Ριβιέρο, Ντούμπλιεβιτς) αλλά με μία επιστροφή, αυτή του Κρις Τζόουνς. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθούν ένα γρήγορο ρυθμό, με τη Βαλένθια να προηγείται στο (4') με 15-10. Η Άλμπα όμως με τον Μάντο Λο ως "αιχμή του δόρατος" πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 6 πόντων. Η Βαλένθια όμως κυκλοφορούσε με υπομονή την μπάλα στην επίθεση βρίσκοντας, στις περισσότερες περιπτώσεις, σουτ με καλές προυποθέσεις. Το μακρινό σουτ των γηπεδούχων όμως τους κρατούσε πάντα σε απόσταση αναπνοής. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με "βραχεία κεφαλή" και το σκορ στο 50-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τις ομάδες να μην βρίσκουν τόσο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Αυτό φάνηκε να ευνοεί περισσότερο την γερμανική ομάδα με το δίδυμο Λο και Τίμαν να ευθύνεται για τους 15 από τους 21 πόντους της ομάδας. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι  είχαν θέμα στο μακρινό σουτ με αποτέλεσμα να χάσουν το προβάδισμα. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Άλμπα να προηγείται με 68-67.

Τα καλά νέα για την Βαλένθια ήταν ότι στο κακό της δεκάλεπτο βρισκόταν μόλις στο -1. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Τζάροντ Χάρπερ να είναι ζεστός, πραγματοποίησαν ένα σερί 12-5, γεγονός που τους έφερε στο +6 (79-73). Μάλιστα, οι παίχτες του Άλεξ Μουμπρού, με την είσοδο και του Κρις Τζόουνς αντέδρασαν στα συνεχόμενα καλάθια των Ζούσμαν και Λάμερς. Έχοντας μπει νωρίς νωρίς στο μπόνους των βολών, το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, καθώς εκτέλεσαν 11 βολές. Αυτό του επέτρεψε να συντηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη με 94-88.

Μονακό-Αρμάνι: 101-88

Καταιγιστικό ξεκίνημα για τους Μονεγάσκους με τον Μάικ Τζέιμς να ξεκινά "ζεστός" και να σημειώνει οχτώ πόντους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αυτό το ξέσπασμα έδωσε στη Μονακό το προβάδισμα με 12-3. Η Αρμάνι προσπάθησε να συνέλθει, με τον Καμπαρό να είναι η κύρια επιθετική λύση των Μιλανέζων, μπόρεσε να μειώσει κάπως τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, που βρήκε την Μονακό να προηγείται με 29-22.

Ένα προβάδισμα των εφτά πόντων που η Μονακό κατάφερε να συντηρήσει σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Αυτή τη φορά ανέλαβαν δράση οι Οκόμπο και Μπράουν. Στον αντίποδα ο Ντεσόν Τόμας κρατούσε την Μιλάνο κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε την Μονακό να βρίσκεται στο +7 με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 57-50.

Μετά το τρίποντο του Μπράουν που έφερε την Μονακό στο +10, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκανε την αντεπίθεσή της. Αργά αλλά σταθερά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και με το επιθετικό πικ εντ ρολ να της δίνει λύσεις, ισοφάρισε σε 70-70. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν έκλεισαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σερί 10-4, βρέθηκαν στο +6 μπάινοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο και το σκορ στο 80-74.

Όπως φάνηκε αυτή ήταν και η τελευταία ικμάδα ενέργειας που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Μπλσομγκέιμ σημέιωσε έξι πόντους στο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ξέφυγε με +16 (2') πριν το τέλος. Συνεπώς η Μονακό έφτασε στην 12η νίκη της βυθίζοντας και άλλο την Αρμάνι.

Βιλερμπάν-Φενέρμπαχτσε: 91-77

Με τους Ντι Μποστ και Νάντο Ντε Κολό να ξεκινάνε... φουριόζοι η Βιλερμπάν έκανε ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο, που της έδωσε το προβάδισμα με +13! Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 25-12 υπέρ των Γάλλων με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μοιάζει υπνωτισμένη.

Πολλοί περίμεναν την απάντηση των φιλοξενούμενων από νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ώστε να ρίξουν τη διαφορά και να πάνε με καλύτερη εικόνα στα αποδυτήρια. Όμως η Βιλερμπάν συνέχισε να πιέζει πάνω στη μπάλα και με τρίποντο του Ντε Κολό στο (15') της αναμέτρησης, εκτίναξε τη διαφορά στο +18 (39-21). Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στη ρακέτα των φιλοξενούμενων καθώς σούταραν με 72% στα δίποντα. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια και την γαλλική ομάδα να βρίσκεται στο +15 με το σκορ στο 48-33.

Αντίδραση δεν υπήρξε ούτε στην επανάληψη για την  Φενέρ. Οι Ντε Κολό (26 πόντους) και Ντι Μπόστ (9 τελικές πάσες) έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του «Astroballe». Τα προβλήματα μάλιστα της τουρκικής ομάδας δεν λύθηκαν καθώς οι Ουιλμπεκιν Καλάθης και Γκούντουριτς είχαν όλοι μαζί (7/18) σουτ εντός πεδιάς. Στον Αντίποδα η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ πήρε αρκετούς πόντους από αιφνιδιασμούς με τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν σε αβίαστα λάθη. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Βιλερμπάν να προηγείται με 71-55.

Αφού ο Κάρσεν Έντουαρντς ήταν ο μόνος που εμφανίστηκε στο παρκέ από πλευράς Φενέρ, ήταν λογικό να μην αλλάξει κάτι ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επιπεδα και το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν να μειώσει στιγμιαία στο -12. Ήταν όμως πλέον αργά και η γαλλική ομάδα έφτασε στο σχετικά εύκολα υπέρ της 91-77.