30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Euroleague: Σκληρός για να “πεθάνει” ο Αστέρας, “λύγισε” τη Μπασκόνια! (pics+vids)

Ο Αστέρας βρέθηκε να χάνει για 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όμως με την αλλαγή προσέγγισης που έκανε στην επίθεση χτυπώντας στο "ζωγραφιστό" και το πικ εντ ρολ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 74-63 της Μπασκόνια. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι ψηλοί τους (Χασάν Μάρτιν, Μπέντιλ) αλλά και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (20 πόντους) που έδωσε τις απαραίτητς λύσεις στην 4η περίοδο. Πλησίασε στις δύο νίκες ο Ερυθρός την Μπασκόνια, όμως έχει δρόμο ακόμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο Ερυθρός ξεκίνησε την αναμέτρηση παίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι της Μπασκόνια. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις, όμως τα πολύ άσχημά τους τελειώματα, κυρίως από τους ψηλούς τους, όπως και οι αργές επιστροφές στην άμυνα, έδωσαν στους Βάσκους το πλεονέκτημα. Η ομάδα του Χουάν Πεναρόγια εκμεταλλεύτηκε αυτό το άναρχο μπάσκετ και πήρε ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (15-7) στο (6') της αναμέτρησης. Ένα προβάδισμα που κατείχε σε όλη τη διάρκεια του δεκάλεπτου το οποίο έληξε στο 26-21.

Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όπου η Μπασκόνια με τα δύο καλάθια του Μαρίνκοβιτς προηγήθηκε για +12 (35-23). Μετά το τάιμ άουτ του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Αστέρας άρχισε να συνέρχεται και να χρησιμοποιεί περισσότερο το πλεονέκτημά του, μέσα στο "ζωγραφιστό". Με τους Μπέντιλ και Μάρτιν να κάνουν θραύση, παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τον Γκανέζο φοργουορντ να σημειώνει 8 πόντους ο Αστέρας έκανε ένα επιμέρους σερί 14-0. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν την ανατροπή πριν την ανάπαυλα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ακολούθησαν την ίδια συνταγή, εκμεταλλευόμενοι τα πιο δυνατά κορμιά τους κάτω από τη ρακέτα. Μάλιστα με τρίποντο του Μπέντιλ από τη γωνία, ο Αστέρας προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά, το +10 (50-40). Από εκεί λοιπόν, που η ομάδα από τη Σερβία έχανε για δώδεκα πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, κατάφερε να προηγηθεί αυτή με διψήφια διαφορά. Οι Βάσκοι με τα τρίποντα των Μαρίνκοβιτς και Χομς μείωσαν στους έξι, όμως το καλάθι του Χασάν Μάρτιν, έδωσε αέρα οχτώ πόντων στον Ερυθρό στο τέλος του δεκάλεπτου (57-49).

Το θέμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αν η Μπασκόνια θα βρει τις λύσεις στην άμυνά της κάτω από το καλάθι ώστε να γυρίσει στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως στην 4η περίοδο φάνηκε η ποιότητα του Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ σημείωσε 10 πόντους και όταν η ομάδα του δυσκολεύτηκε να βρει πόντους από άλλους παίχτες ήταν εκεί να δώσει τις απαραίτητες λύσεις. Έτσι δόθηκε παράταση ζωής στις ελπίδες των Σέρβων για την οχτάδα, καθώς επικράτησαν με 74-63.