27 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Euroleague: “Βημα” οχτάδας η Ζάλγκιρις, δύσκολα η Μονακό την Μπάγερν! (pics+vids)

Σε μία αναμέτρηση που θα έκρινε αρκετά για τη συνέχεια στη μάχη της 8αδας, με την Βαλένθια να θέλει μόνο τη νίκη για να παμείνει "ζωντανή", η Ζάλγκιρις έδειξε πιο έτοιμη και επικράτησε εύκολα των Ισπανών με 95-74. Στην άλλη αναμέτρηση η Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς να βρίσκει ρυθμό επιθετικά (μετά την τιμωρία του) επικράτησε δύσκολα των "Βαυαρών" στο Audi Dome με 84-81.

Μπάγερν-Μονακό: 81-84

Μετά από (3') παιχνιδιού η Μονακό προηγήθηκε νωρίς με +7 (9-2). Με τους Μάικ Τζέιμς και Ντονάτας Μοτεγιούνας να έχουν σκοράρει και τους εννέα πόντους. Στη συνέχεια όμως, οι παίχτες της Μπάγερν "βρήκαν" το χέρι τους έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να μειώσει αλλά να περάσει και μπροστά με το τρίποντο του Γκιφάι (13-11). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το σκορ της περιόδου να είναι  23-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήτα η σειρά των "Βαυαρών" να ξεκινήσουν δυναμικά. Με ένα επιμέρους σερί 8-0 κατόρθωσαν να φτάσουν στο +7 με το σκορ στο 30-23. Όμως ο Μάικ Τζέιμς, έχοντας δείξει τις διαθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο, συνέχισε να... "φορτώνει" το καλάθι της Μπάγερν σε συνδυασμό με τη βοήθεια του Τζόρνταν Λόιντ, οι Μονεγάσκοι ανέτρεψαν το -7 και πορηγήθηκαν αυτοί με εφτά (45-38). Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε με δύο βολές του Ουόλντεν με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με την Μονακό να προηγείται με 45-40 και τον Μάικ Τζέιμς να έχει ήδη 18 πόντους.

Η Μονακό συνέχισε να συντηρεί ένα προβάδισμα 4-7 στα πρώτα (5') της τρίτης περιόδου. Μερικές χαμένες βολές όμως σε συνδυασμό με την απώλεια της δημιουργίας στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 πλησίασαν στον πόντο, ενώ με τρεις βολές του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στο τέλος της περιόδου έδωσαν στην Μπάγερν το προβάδισμα με 60-57, μετά τις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς βλέποντας, πως τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν, συμμορφώθηκε στην άμυνά της και αυτό είχε αποτέλεσμα και στην άλλη πλευρά του παρκέ. Με τον Οκόμπο να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους και τηνν ομάδα του να κάνει νωρίς στο δεκάλεπτο ένα 10-0 σερί, η Μονακό πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκε με +8 (70-62) στο (34'). Όμως η Μπάγερν για τρίτη φορά στην αναμέτρηση μπόρεσε να βρει τον τρόπο να διεκδικήσει τη νίκη. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των μείωσε σε . Ο Μάικ Τζέιμς αστόχησε στην επόμενη επίθεση ο Κόρεϊ Ουόντεν είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά δεν τα κατάφερε. Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία δύσκολη νίκη με 84-81.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ζάλγκιρις- Βαλένθια: 95-74

Το πρώτο δεκάλεπτο στη Zalgirio Arena έμοιαζε με αναμέτρηση ανάμεσα στους γηπεδούχους και τον Χασιέλ Ριβέρο. Ο Κουβανός σέντερ της Βαλένθια είχε 9 πόντους από τους 16 της ομάδας του. Η πρώτη περίοδος έληξε με την Ζάγκιρις να προηγείται με 21-16.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, με τους Ισπανούς να ξεκινάνε με ένα επιμέρους σερί 15-7 και να προηγούνται με 37-36 στο (17'). Συνεπώς κανείς δεν περίμενε αυτό που θα επακολουθούσε. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 16-3, στα τελευταία 3' πριν το ημίχρονο. Το μπόνους των βολών και ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους που σημείωσε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα, έδωσαν τη Ζάλγκιρις το προβάδισμα με 52-40 στην ανάπαυλα.

Η Ζάλγκιρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο. Με τους Μπραζντέικις και Λεκαβίτσιους να έχουν περισσότερες πρωτοβουλίες στο επιθετικό κομμάτι οι Λιθουανοί ξέφυγαν με 16 πόντους στο (27') της αναμέτρησης. Μάλιστα δεν έμειναν μόνο εκεί καθώς με τα δύο τρίποντα των Αισάια Τέιλορ και Μπουτκεβίτσιους έφτασαν στο +19, με το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου να είναι 74-55.

Η Βαλένθια δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει την πολυφωνία στην επίθεση των γηπεδούχων ( 6 πάιχτες με διψήφια αριθμό πόντων), έχοντας πολλά προβλήματα στην άμυνά της. Ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ οι μόνιμες πηγές σκοραρίματος ήταν οι Ριβέρο και Τζέιμς Ουέμπ. Ο συνδυασμός αυτών λοιπόν, οδήγησαν η τελευταία περίοδο να είναι περισσότερο τυπική διαδικασία διότι η ομάδα Κάζις Μακσβίτις ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους με το τελικό σκορ να είναι 95-74.