26.8 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Euroleague: “Εκτέλεσε” τη Μπάγερν ο Μπράουν, “ισοπέδωσε” τη Ζάλγκιρις η Ρεάλ! (pics+vids)

Η Μπάγερν προηγούνταν για περίπου είκοσι λεπτά, όμως ο Λορέντζο Μπράουν πήρε από το χέρι την Μακάμπι και τη οδήγησε στη νίκη με 90-82, αποφεύγοντας μία ήττα που ίσως θα της στοίχιζε στο μέλλον. Ο Αμερικανός γκάρντ σημείωσε 27 πόντους και 6 τελικές πάσες με 33(!) στο σύστημα αξιολόγησης. Στην άλλη αναμέτρηση, η Ρεάλ με ένα ισοπεδωτικό δεύτερο δεκάλεπτο (31-14), δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Ζάλγκιρις, με τη διαφορά στην τρίτη περίοδο να φτάνει και τους 29 πόντους!

Μακάμπι-Μπάγερν:90-82

Αρκετά μέτριο από πλευρά παραγωγικότητας το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά νωθρές, ενώ χαρακτηριστικό αυτού, ήταν ότι μετά από (4') παιχνιδιού είχαμε μόλις 10 πόντους στο σύνολο (6-4). Η Μακάμπι είχε πάντα το προβάδισμα, όμως ήταν συνήθως της τάξης 2-4 πόντων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 18-18, με τρίποντο του Αντρέας Όμπστ στο τέλος της περιόδου.

Έβρεχε τρίποντα για την Μπάγερν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι "Βαυαροί" βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6.75 με αποτέλεσμα στο (12') να προηγηθούν με έξι πόντους (27-21). Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα έφτασαν και στο +9 (37-28) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κυρίως με τις ατομικές εκλάμψεις του Μπόνζι Κόλσον προσπάθησαν να μειώσουν, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με τους Γερμανούς να προηγούνται με 44-39.

Με οδηγό το πολύ καλό της δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Με τρίποντο του Αντρέας Ομπστ στο (23') η Μπάγερν έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφια διαφορά (53-42). Με 4 τρίποντα των Μπάλντουιν και Μπράουν η Μακάμπι αντέδρασε μείωσε στους δύο πόντους (59-570, όμως η "αχίλλειος πτέρνα" των γηπεδούχων (το αμυντικό ριμπαόυντ) δεν τους άφησε να πάρουν το προβάδισμα. Αντίθετα, η Μπάγερν με το πέρας τριών δεκαλέπτων προηγούνταν με 67-61.

Εμφατικά μπήκε στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-2, πήραν και πάλι το προβάδισμα μετά από την πρώτη περίοδο (71-69). Η Μπάγερν στον αντίποδα ξαφνικά δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεσή της, αλλά και να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά τον Λορένζο Μπράουν στην άμυνα. Ο Αμερικανός, με ισπανικό διαβατήριο, πήρε στους ώμους του την ομάδα του και συνεχόμενους πόντους της έδωσε το προβάδισμα με +6 (83-77) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η Μπάγερν προσπάθησε να αντιδράσει με τον Κόρει Ουόλντεν αλλά από τη στιγμή που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Μπράουν, υπέκυψε και ηττήθηκε με 90-82.

Ρεάλ- Ζάλκγιρις:96-69

Σε μονομαχία ανάμεσα σε Ουίλιμας Γκος και Μπραζντέικις ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Wiznik Center. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με την Ζάλγκιρις να έχει βραχεία κεφαλή στο τέλος του δεκαλέπτου (24-22) με τους δύο πρωταγωνιστές να έχουν από εννιά πόντους έκαστος.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Μαδριλένους στη δεύτερη περίοδο. Πραγματοποίησαν ένα επιμέρους σερί 17-4, που τους έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού. Η είσοδος του Τζάναν Μούσα έδωσε πνοή στην επίθεση της Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα δεν επαναπαύτηκαν σε αυτό το σερί και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Αυτό τους έδωσε και το +15 του ημιχρόνου (53-38), με την Ζάλγκιρις να χρειάζεται να διορθώσει αρκετά πράγματα, εάν ήθελε να μείνει ανταγωνιστική στο δεύτερο ημίχρονο.

Καμία διάθεση να βάλει σε κίνδυνο την υπόθεση νίκη και στην τρίτη περίοδο για την ομάδα του Ματέους Τσους. Οι γηπεδούχοι με το πόδι "πατημένο στο γκάζι" ξέφυγαν μέχρι και με +29 (74-45) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 76-52 υπέρ τους.

Ως τυπική διαδικασία έδειχνε το τελευταίο δεκάλεπτο. Πέραν του Μπραζντέικις η Ζάλγκιρις δεν είχε να δείξει κάτι άλλο επιθετικά, με το προβάδισμα της Ρεάλ να συντηρείται σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα ο Ματέους Τσους "άνοιξε" το ροτέισον δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους. Το τελικό 96-69, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης.