21.8 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Euroleague: “Απέδρασε” από το Βελιγράδι η Φενέρ! (pics+vids)

Με "όπλο" της το μακρινό της σουτ η Φενέρ πέρασε από μία δύσκολη έδρα επικρατώντας της Παρίζαν με 97-94. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 14/26 τρίποντα και με ένα μεστό τελευταίο δεκάλεπτο πήραν το 14ο ροζ φύλλο αγώνα για εφέτος. Στον αντίποδα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε "θραύση" στα ριμπάουντ, όμως ο Ζακ Λε Ντέι έχασε ίσως το πιο κρίσιμο της αναμέτρησης.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Παρτιζάν να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (14-9) στα μέσα του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε ισόπαλο 22-22.

Στη δεύτερη περίοδο η Φενέρ έδειξε την υπεροχή της έξω από τα 6.75 και με τα τρίποντα των Γκούντουριτς και Χέις, πήρε το πρώτο της προβάδισμα με 37-27. όμως η αδυναμία των Τούρκων στα ριμπάουντ, δεν θα τους άφηναν να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Με τον Ματίας Λεσόρ να κάνει θραύση κάτω από τα καλάθια, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνήλθε γρήγορα, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην ανάπαυλα, με το μιρκότερο δυνατό μειονέκτημα τους ενός πόντου (47-46).

Πιο πολύ την εικόνα της πρώτης περιόδου θύμισε η τρίτη περίοδος. Με τον Σμάιλαγκιτς, να έρχεται από τον πάγκο και δίνει πολύτιμες βοήθειες, η Παρτιζάν πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων (62-57) στο (26') της αναμέτρησης. Ένα ρευστό προβάδισμα όμως που έδινε την δυνατότητα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, να βρίσκεται σε "απόσταση βολής". Πέρα από το μακρινό της σουτ η Φενέρ βρήκε λύσεις και από το "ζωγραφιστό" με τον Μότλεϊ να είναι ο κύριος εκφραστής αυτών των επιθέσεων. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με μόλις ένα πόντο (69-68).

Με τους Σκότι Ουιλμπεκιν και Ντεσόν Πιέρ να ξεκινάνε "καυτοί" το τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα μετά από (35') παιχνιδιού. Οι δύο παίχτες της Φενέρ πέτυχαν 4 τρίποντα με αποτέλεσμα η ομάδα τους να προηγηθεί με 85-78. Έκτοτε οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν ένα προβάδισμα της τάξης των 5-7 πόντων. Με κάρφωμα του Έξουμ 33" πριν τη λήξη η Παρτίζαν μείωσε σε 95-92. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ουίλμπεκιν πήρε σχεδόν όλο το χρόνο της επίθεσης αστόχησε σε φλόουτερ, όμως ο Λε Ντέι απέτυχε να συγκρατήσει το ριμπάουντ. Η κατοχή πέρασε στην πλευρά των φιλοξενούμενων που με δύο βολές του Γκούντουριτς εξασφάλισαν τη νίκη με 97-94.