21.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Euroleague: Πήρε το ντέρμπι η Φενέρ,”πέταξε” εκτός συνέχειας την Εφές! (pics+vids)

Κάνοντας θραύση στο "ζωγραφιστό", η Φενέρ πήρε το μεγάλο ντέρμπι του Βόσπορου επικρατώντας με 103-86 της Έφες αφήνοντας εκτός συνέχειας τους δις πρωταθλητές Ευρώπης. Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπαίνει δυνατά στο κυνήγι της 5ης θέσης. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι κατά κόρον τα μις ματς στο ποστ είχαν το προβάδισμα από την αρχή έως τη λήξη, με τον Νάιτζελ Χέις να κάνει μία εκπληκτική εμφάνιση, πολύ καλοί και οι Καλάθης και Ντόρσεϊ.

Φενέρμπαχτσε-Εφές: 103-86

Οι δύο ομάδες ακολουθούσαν η μία την άλλη στα πρώτα (7') της αναμέτρησης, με το σκορ να βρίσκεται στο 15-13, υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη όμως, έκλεισε πολύ καλά το δεκάλεπτο, κάνοντας ένα σερί 8-2 (πέντε εξ' αυτών ο Ντόρσεϊ) στο τελευταίο δίλεπτο, με την πρώτη περίοδο να λήγει 23-17, υπέρ της Φενέρ.

Στη δεύτερη περίοδο η Φενέρ συνέχισε να εκμεταλλεύεται το καλύτερό της μομέντουμ. Με τους γηπεδούχους να διαβάζουν καλύτερα τα μις ματς παίρνοντας αρκετούς πόντους κοντά στο καλάθι. Αυτό της έδωσε ένα προβάδισμα δέκα πόντων στο (14') της αναμέτρησης με το σκορ στο 34-24. Ένα προβάδισμα που συντήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, παρόλο την βελτίωση της Εφές επιθετικά στο τελευταίο δίλεπτο. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο +8 (48-40) και τον Νικ Καλάθη να έχει ήδη 12 πόντους με δύο τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Φενέρ συνέχισε να χτυπάει αλύπητα την Εφές κοντά στο καλάθι. Με τον Νάιτζελ Χέις να κάνει θραύση από τις θέσεις κοντά στο ποστ, αλλά και τον Μότλεϊ να τον ακολουθεί, η Φενέρ συνέχισε να συντηρεί ένα προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους πόντους. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν από την άλλη έμενε κοντά χωρίς να της ξεφύγει το παιχνίδι, όμως δεν μπορούσε να βρει ένα καλό διάστημα ώστε να "βγάλει" συνεχόμενες άμυνες. Με την τρίαδα Κλάιμπερν, Μίσιτς και Λάρκιν να είναι καλή (επιθετικά) η Εφές παρέμεινε στο -8 (72-64) στη λήξη της τρίτης περιόδου, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή να κάνει την αντεπίθεσή της.

Η ίδια περίπου εικόνα και στην τελευταία περίοδο. Η Εφές αδυνατούσε να βρει τις λύσεις ώστε να αντιμετωπίσει τον Νάιτζελ Χέις και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στιγμιαία στο -6 (83-77), έξι λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε η Φενέρ πάτησε γκάζι δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω εκτοξεύοντας μάλιστα τη διαφορά στο +17, φτάνοντας στο τελικό 103-86, που ίσως σημάνει και το τέλος εποχής της Εφές με την τωρινή της μορφή.