27 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Euroleague: Πήρε στο τέλος το θρίλερ η Ζάλγκιρις! (pics+vids)

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με αρκετές προσωπικές μονομαχίες στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζάλγκιρις στηριζόμενη κυρίως στην άμυνά της, επικράτησε της Μακάμπι με 68-67 στη Zalgirio Arena. Συναρπαστικό το φινάλε της αναμέτρησης με την Μακάμπι να αστοχεί τρείς φορές (!) στο τελευταίο λεπτό, με μοιραίους τους Νίμπο και Μπάλντουιν. Πλέον, οι γηπεδούχοι παρέμειναν ζωντανοί στη μάχη της 8αδας και περιμένουν ένα "στραβοπάτημα" της Μπασκόνια. Στον αντίποδα η Μακάμπι αντιμετωπίζει τη Ρεάλ την τελευταία αγωνιστική και ίσως "μπλεχτεί" στις ισοβαθμίες.

Ζάλγκιρις-Μακάμπι: 68-67

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού ήταν ότι καμία ομάδα δεν πήρε μία διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Πέρα από το (17-13) των γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το σκορ της πρώτης περιόδου να βρίσκεται στο 17-17.

Ανέβηκε αισθητά ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο, ένα στυλ παιχνιδιού που αναμφίβολα ωφελεί την Μακάμπι. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Τζαρέλ Μάρτιν ξέφυγαν με 29-22 στο (13'). Η Ζάλγκιρις όμως αντέδρασε γρήγορα και ενέδωσε στο φρενήρη ρυθμό της δεύτερης περιόδου. Με τους Σμιτς και Μπουτκεβίτσιους οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 29-29, με τις ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα, με την Μακάμπι να έχει βραχεία κεφαλή. Το προβάδισμά της ήταν τρεις πόντοι και το σκορ 45-42.

Περισσότερο μπάσκετ σκοπιμότητας στη τρίτη περίοδο. Η Ζάλγκιρις έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της βασίστηκε στην άμυνα και σταμάτησε του αιφνιδιασμούς της Μακάμπι. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καλοί στις επιθέσεις μισού γηπέδου, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μακσβίτις να φτάσει στο +4 στο τέλος του δεκάλεπτου, με 56-52. Χαρακτηριστικό του μπάσκετ που παίχθηκε ήταν ότι είχαμε μόλις ένα τρίποντο και τοσκορ της περιόδου ήταν 14-7.

Συνεχίστηκε η ίδια εικόνα και στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να πάει περισσότερο στις προσωπικές μονομαχίες. Αυτή τη φορά όμως η "ομάδα του λαού" αντέδρασε καλύτερα. Με βολή του Νίμπο ισοφάρισε σε 61-61 (6') πριν το τέλος. Έκτοτε οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια και όλα προμήνυαν ένα συναρπαστικό φινάλε. Έτσι και έγινε. Με το σκορ στο 67-67, η Μακάμπι είχε την κατοχή με 40" πριν τη λήξη. Ο Νίμπο όμως έπειτα από δύο σικά του επιθετικά ριμπάουντ, αστόχησε δις. Ο Αϊζάια Τέιλορ κέρδισε στη συνέχεια δύο βολές ευστοχώντας όμως στη μία, με την Ζάλγκιρις να προηγείται με 68-67. Με 21" να απομένουν η Μακάμπι πήρε όλό τον χρόνο όμως ο Μπάλντουιν αστόχησε στο σουτ, με τους Λιθουανούς να παίρνουν μία μεγάλη νίκη.