22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Euroleague: Παρέμεινε δεύτερη η Μπαρτσελόνα, το… αυτονόητο η Μονακό, έκανε «πάρτι» η Μπασκόνια (vids)

Σπουδαία νίκη πήρε η Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε με 94-76 της Παρτίζαν και παρέμεινε μόνη 2η με ρεκόρ 20-9, μία νίκη πάνω απ' την 3η Μονακό. Δεν εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των Βαλένθια-Μιλάνο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, υποχώρησε στο 13-16 και ισοβαθμεί στη 10η θέση με τις «νυχτερίδες».

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι για 31 λεπτά, ωστόσο ένα black-out των φιλοξενούμενων στην 4η περίοδο ήταν αρκετό για να καθορίσει τον νικητή. Συγκεκριμένα, ο ΛιΝτέι πέτυχε το πρώτο καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο, με το οποίο «έγραψε» το 74-70, όμως οι «Μπλαουγκράνα» σκόραραν 10 αναπάντητους πόντους στο επόμενο πεντάλεπτο, έφτασαν στο 84-70 και «καθάρισαν» τον αγώνα.

Ο Λαπροβίτολα με 17 πόντους (5/8 τρίποντα) και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ερνανγκόμεθ έβαλε 15 με 6/6 δίποντα. Πάλευε... μόνος ο Αβράμοβιτς των 27 πόντων και 2 κλεψιμάτων, με τον ΛιΝτέι να έχει άλλους 16 με 6 ριμπάουντ.

Η Μονακό έκανε το αυτονόητο στο Βερολίνο, βέβαια πιο δύσκολα απ' όσο αναμενόταν. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε με της Άλμπα με 90-82 και έφτασε στο 19-10, συνεχίζοντας έτσι τις υψηλές «πτήσεις» της. Στο 5-24 και την τελευταία θέση οι Βερολινέζοι.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 14 πόντους στην 1η περίοδο (27-13), ωστόσο οι Μονεγάσκοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 11. Παρ' όλα αυτά, είδαν τη διαφορά τους να μειώνεται μέχρι και στον έναν πόντο στο 33' με τρίποντο του Μάτισεκ (72-73), ωστόσο «έτρεξαν» σερί 9-0, έφτασαν στο +10 και έκτοτε διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε.

Για τους νικητές, ο Έλι Οκόμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Τζέιμς με 20 (4/11 τρίποντα), 4 ασίστ και ένα... τετράποντο που τελείωσε το ματς. Θετικός και ο Μπλόσομγκειμ (13 πόντοι). Τόμας (14 πόντοι) και Τίμαν (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.

Η Μπασκόνια έκανε... πάρτι απέναντι στην -απογοητευτική- Αρμάνι Μιλάνο, υπό το βλέμμα του Αντουάν Γκριεζμάν στη «Fernando Buesa Arena», αφού κέρδισε την ιταλική ομάδα με 88-73 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-13, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα για τη δεκάδα και παραμένοντας «ζωντανή» για την εξάδα. Ένα βήμα μπρος, δύο βήματα πίσω για το σύνολο του Έτορε Μεσίνα, που υποχώρησε στο 12-17, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ισοβαθμίσει με Βαλένθια-Παρτίζαν στη 10η θέση.

Σε εξαιρετική μέρα το δίδυμο... φωτιά των Βάσκων (Χάουαρντ-Μονέκε), καθώς μέτρησαν 26 και 19 πόντους αντίστοιχα, με τον Μαρίνκοβιτς να προσθέτει άλλους 13. Μίροτιτς με 21 πόντους (8 ριμπάουντ) και Σιλντς με 17 (3 κλεψίματα) ξεχώρισαν απ' τους φιλοξενούμενους.