33.1 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

EuroLeague: «Παρέλαση» της Μονακό μέσα στο Βερολίνο (vids)

Η Μονακό δεν είχε διάθεση για αστεία στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και νίκησε πανεύκολα με 102-84.

Το συγκρότημα του Σάσα Ομπράντοβιτς με αυτό το διπλό βελτίωσε το ρεκόρ του σε 14-8 κι «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι γνώρισαν την 16η ήττα τους σε 22 αναμετρήσεις και παραμένουν «κολλημένοι» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο κατάφεραν οι Γερμανοί να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους και είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκαν στο 10' με 24-22.

Ωστόσο η δεύτερη περίοδος έμελλε να κρίνει εν πολλοίς την έκβαση της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 29-12 οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με 15 πόντους (36-51) στο φινάλε του ημιχρόνου και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 102-84.

Απρόσμενος πρωταγωνιστής για τους θριαμβευτές ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους και ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος με 2/2 βολές, 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα!