21.2 C
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

Euroleague: Παρέλαση στο Πριγκιπάτο για τη Μακάμπι (pics+vids)

Μακάμπι για μεγάλα πράγματα, άλωσε το Πριγκιπάτο και επικράτησε με 79-67 επί της απογοητευτικής Μονακό, κάνοντας το μπρέικ με το καλημέρα. Με κυριαρχική εμφάνιση η ομάδα από το Ισραήλ πήρε το πλεονέκτημα έδρας, έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης και η σειρά παραμένει στο γήπεδο της Μονακό για το δεύτερο ματς στις 27/04, 21:15.

Τρομερή Μακάμπι, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς αιφνιδιάζοντας τη Μονακό. Ανέβασε τη διαφορά δύο φορές στο +7 (23-30, 27-34) στο δεύτερο δεκάλεπτο, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά, διαμορφώνοντας το 33-36 ως σκορ ημιχρόνου. Η Μονακό πληγώθηκε πολύ στο πρώτο κομμάτι του ματς από το σουτ της από τη γραμμή του τριπόντου, όπου είχε 0/10, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες της να δυστάζουν να εκτελούν όταν είχαν την ευκαιρία.

Φοβερή Μακάμπι και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, συνέχισε να κρατά τον υψηλό ρυθμό του αγώνα, οδηγώντας τη Μονακό σε λάθη και εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και στο +11 (36-47). Όλα συνέχισαν να πηγαίνουν στραβά για τη Μονακό, με τον Μάικ Τζέιμς να μην βρίσκεται σε καθόλου καλή μέρα, το οποίοι φάνηκε και από το 1/3 που έκανε και τις δύο φορές  που πήγε στη γραμμή για 3 βολές.

Με το +10 (50-60) υπέρ της ξεκίνησε η Μακάμπι τη τελευταία περίοδο. Μια νευρική Μονακό χωρίς αυτοπεποίθηση, χωρίς ψυχολογία και με καθόλου ενέργεια υποτάχθηκε στο τρομερό μπάσκετ της Μακάμπι η οποία έκανε ό,τι ήθελε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε με 79-67 , δεχόμενη το μπρέικ στο πρώτο ματς της σειράς.

MVP για τη Μακάμπι ο Μπόλντγουιν με 20 πόντους 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ , ενώ για τη κακή Μονακό ξεχώρισε ο Ντιαλό με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.