29.6 C
Τρίτη, 9 Ιουλίου, 2024

Euroleague: Νίκες για Ρεάλ και Βαλένθια, διέλυσε την Βιλερμπάν η Μπασκόνια! (pics+vids)

Η Ρεάλ έκανε το καθήκον της και νίκησε σχετικά εύκολα τη Μπάγερν στη Μαδρίτη, πιάνοντας και πάλι τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση (προηγούνται οι "ερυθρόλευκοι" στα μεταξύ τους), ενώ νίκη και για την Βάλένθια. Οι "νυχτερίδες" επικράτησαν της Βίρτους των απουσιών. Ενώ τέλος πάρτι έκανε η Μπασκόνια απέναντι στη Βιλερμπάν στη "χώρα των Βάσκων". Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν τους 120(!) πόντους.

Βαλένθια-Βίρτους: 79-68

Με βραχεία κεφαλή προηγήθηκαν οι Ιταλοί στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να βρίσκεται στο 19-17 υπέρ τους. Οι φιλοξενούμενοι που πήγαν στην Ισπανία με απουσίες (Τεόντοσιτς,Μπελινέλι) στηρίζονταν επιθετικά στον οίστρο του Σέμι Οτζελέγε. Στον αντίποδα, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ανέβασε τον ρυθμό της στην δεύτερη περίοδο. Με τον Κάιλ Αλεξάντερ να έχει ξεκινήσει πολύ καλά την αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο (15') με 25-23, το οποίο συντήρησαν έως την ανάπαυλα. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 40-38, με τις δύο ομάδες να είναι γενικά άστοχες έξω από τα 6.75.

Περίπου η ίδια εικόνα και στην έναρξη της επανάληψης. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε τέσσερις εναλλαγές σε αυτό. Εν τέλει, μετά από (30') παιχνιδιού οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο+1 (58-57).

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ήρθε και το καθοριστικό διάστημα, στο οποίο κρίθηκε η έκβαση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" ένα σερί 17-2, στα πρώτα (5') της περιόδου ξέφυγαν για 16 πόντους διαφορά και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Αναμφίβολα, οι απουσίες στα γκαρντ κόστισαν στους φιλοξενούμενους στο τέλος.

Ρεάλ Μ. -Μπάγερν: 79-67

Η Ρεάλ έχοντας ως κίνητρο το καλύτερό της δυνατό πλασάρισμα στην πρώτη τριάδα, κατέβηκε αναμφίβολα ως το φαβορί της αναμέτρησης. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν για έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, 19-13. Η Μπάγερν εμφανίστηκε ακλύτερα επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Με όπλο κυρίως το μακρινό της σουτ. Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε έξι σουτ έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Η Ρεάλ από την άλλη συνέχισε να σκοράρει σχετικά εύκολα, με τους Μάριο Χεζόνια και Τζάναν Μούσα κυρίως. Η ανάπαυλα βρήκε τη "βασίλισσα" στο +4, 40-36.

Αυτό που έπρεπε να κάνει η Ρεάλ ώστε να γίνει το αφεντικό της αναμέτρησης ήταν να σκληρύνει λίγο στην άμυνά της. Αυτό έκανε. Βάζοντας περισσότερο τα χέρια τους στη φωτιά οι γηπεδούχοι κράτησαν την Μπάγερν στους μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 56-44 μετά από (30') παιχνιδιού.

Πλέον τα πάντα είχαν μπει στη θέση τους και απλά έμενε η ομάδα του Ματέο Τσους να συντηρήσει αυτό το υπέρ της προβάδισμα. Όταν μάλιστα άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα οι "μπλάνκος" έφτασαν στο +16 (68-52), έξι λεπτά πριν τη λήξη. Αυτό ήταν, η Μπάγερν αδυνατούσε να αντιδράσει και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει λίγο τη διαφορά, με την Ρεάλ εν τέλει να πιάνει στις 23 νίκες τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μπασκόνια-Βιλερμπάν: 120-100

Η Μπασκόνια δίνοντας στο παιχνίδι αυτόν τον φρενήρη ρυθμό στον οποίο αρέσκεται να παίζει, προηγήθηκε νωρίς νωρίς με διψήφια διαφορά. Μόλις στο (7') το σκορ ήταν 25-15, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 32-24 υπέρ των Βάσκων. Ήδη από τα πρώτο δεκάλεπτο πήραμε μία γεύση για το τι θα επακολουθούσε. Η Μπασκόνια συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της, με τον Ρόκας Γκιεντράιτις να σημειώνει 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Στον αντίποδα η Βιλερμπάν δεν είχε πρόβλημα να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Με τον Τζόρνταν Μάθιους να είναι καυτός οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μάλιστα πριν την ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 55-51, υπέρ της ομάδας του Χουάν Πεναρόγια.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια μπήκε με σκοπό να σοβαρευτεί κάπως στην άμυνά της ώστε να μην κινδυνέψει από την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ και βρεθεί προς εκπλήξεως. Στα πρώτα (4') η ομάδα της Βασκονίς έτρεξε ένα επιμέρους σερί 22-10, που είχε αποτέλεσμα να φτάσει στο +14 (75-61). Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Ντάριους Τόμσον είχε βρει πλέον ρυθμό. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 88-75 και πλέον ήταν η σειρά του Τόμπσον να πρωταγωνιστήσει. Ο Αμερικανός πήρε τη "μπαγκέτα", σκόραρε και δημιουργούσε σε κάθε κατοχή για την ομάδα του. Πλέον, η υπόθεση νίκη είχε τελειώσει και το μόνο που έμενε ήταν το πόσο θα γράψει το κοντέρ για τους γηπεδούχους και η τελική διαφορά. Η διαφορά έφτασε και το +23, πριν το τελικό +20 και τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 120(!) πόντους και να φτάνουν τις 18 νίκες περνώντας και πάλι τη Ζάλγκιρις στην 8η θέση.