30.8 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Euroleague: Νέο κάζο η Εφές, το καθήκον της η Μακάμπι! (pics+vids)

Οι back to back πρωταθλητές Ευρώπης, γνώρισαν νέα οδυνηρή ήττα στο Βερολίνο από την  Άλμπα, με 95-93. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επέστρεψε από το -19 στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε και με τρεις πόντους με 47" να απομένουν, όμως στο τέλος... ήπιε θάλασσα και ηττήθηκε με φόολου κάρφωμα του Σίκμα 1.3" πριν τη λήξη. Πλέον, δυσκολεύουν αρκετά τα πράγματα για την Εφές, η οποία πρέπει να κάνει μεγάλες υπερβάσεις στη συνέχεια για να προκριθεί στην 8αδα. Στο άλλο παιχνίδι, ο Ουέιντ Μπάλντουιν συνέχισε τις φοβερές του εμφανίσεις και με 23 πόντους και 7 τελικές πάσες, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του απέναντι στη Βιλερμπάν, πατώντας στην 6άδα.

Άλμπα-Εφές: 95-93

Αρκετά κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +5 (16-11) στο (5') της αναμέτρησης. Η ομάδα του Βερολίνου όμως δεν άφησε να της... ξεφύγει το παιχνίδι και με ένα σερί 13-5 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-21.

Όπως τελείωσαν, έτσι ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο τα "άλμπατρος". Με τον Μάντο Λο να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του, η Άλμπα προηγήθηκε με 36-29. Η Εφές από την άλλη, έμοιαζε αρκετά ασύνδετη στην επίθεσή της με αρκετές ατομικές ενέργειες. Παράλληλα, η αμυντική της προσήλωση δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή, με αποτέλεσμα το -9 (49-40) με το οποίο βρέθηκε να χάνει στην ανάπαυλα, φάνταζε απολύτως λογικό.

Τα πράγματα μάλιστα στην επανάληψη έγιναν ακόμα χειρότερα για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Με ένα νέο επιμέρους 12-2 σερί, η Άλμπα έφτασε στο μεγαλύτερο προβάδισμά της στην αναμέτρηση, που ήταν το +19 (61-42) στο (23'). Πλέον η Εφές είχε ένα βουνό να σκαρφαλώσει. Όμως τα κατάφερε(!) και μάλιστα μέσα σε εφτά μόλις λεπτά. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν "θωράκισε" τη ρακέτα της που ήταν ελεύθερη διάβαση, βελτιώνοντας την περιφερειακή άμυνα. Με τους Βασίλιε Μίσιτς και Άντε Ζίζιτς να αναλαμβάνουν τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (68-67) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει την ευκαιρία να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή. Ο Βασίλιε Μίσιτς παρέμεινε "καυτός", με πέντε γρήγορους πόντους έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (75-71) και πάλι μετά την πρώτη περίοδο. Μάλιστα, οι πρωταθλητές έφτασαν και στο +7 (82-75) και όλα να δείχνουν πως οι φιλοξενούμενοι θα φύγουν εν τέλει με το διπλό. Ο Τζαλίν Σμιθ είχε διαφορετική άποψη, με δύο συνεχόμενα δικά του τρίποντα, η ομάδα του Βερολίνου ισοφάρισε σε 84-84, 2:30' πριν τη λήξη. Με τους Πλάις και Μίσιτς να φέρνουν και πάλι την Εφές στο +3 (93-90), η Άλμπα και πάλι δεν είπε την τελευταία της λέξη. Με τρίποντο του Ταμίρ Μπλάτ αρχικά ισοφάρισε, ενώ στην επόμενη επίθεση με φόλοου κάρφωμα του Σίκμα πήρε το προβάδισμα με 1,3" να απομένουν. Ο Μπομπουά δεν πρόλαβε καν να εκδηλώσει επίθεση και κάπως έτσι ήρθε άλλη μία καταδικαστική ήττα για την Εφές.

Βιλερμπάν-Μακάμπι: 67-85

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να παίρνει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Αρχικά η Μακάμπι προηγήθηκε για έξι (12-6), όμως οι γηπεδούχοι, με τον Νάντο Ντε Κολό να αναλαμβάνει δράση, πήραν το προβάδισμα με 20-16, πριν το το δεκάλεπτο λήξει ισόπαλο, 21-21.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες όπως και την πρώτη αντάλλαζαν καλάθια, με την Μακάμπι να διατηρεί μία μικρή διαφορά της τάξης των 1-3 πόντων. Με τον φορμαρισμένο Ουέιντ Μπάλντουιν να είναι και πάλι σε καλή βραδιά, η ομάδα του Οντέντ Κάτας πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-43 υπέρ της.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το σημείο "κλειδί" της αναμέτρησης για την "ομάδα του λαού". Βελτιώνοντας την άμυνά της και παίζοντας το αγαπημένο της γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση, με τα πικ εντ ρολ των Λορένζο Μπράουν και Μπάλντουιν, η Μακάμπι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά, πριν το δεκάλεπτο λήξει 68-59 υπέρ της.

Πλέον όπως φάνηκε είχαν τεθεί οι βάσεις για την ομάδα του Όντνετ Κάτας. Μην έχοντας την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεσή της, όπως στο προηγούμενο διάστημα της αναμέτρησης, μπόρεσε και πάλι να αυξήσει τη διαφορά. Μάλιστα στο (38') η διαφορά έφτασε και στο +20 (83-63) με τρίποντο του Ντι Μπαρτολομέο. Το τελικό 85-67, δίνει την ευκαιρία στη Μακάμπι να εδραιωθεί πλέον στην 6η θέση, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Παρτιζάν, που αντιμετωπίζει αύριο (24/3) τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.